Petra Staňková: Ocenění je moc příjemné a inspirující

Herečka Petra Staňková se stala divácky nejoblíbenější herečkou uplynulé sezóny. Ocenění Slovácký Oskar převzala v sobotu 17. února na plese Slováckého divadla. "Myslím, že ocenění je všeobecně po nějaké odvedené práci moc příjemné a inspirující do práce nové," říká představitelka nejen Slávky Hlubinové v Měsíci nad řekou v následujícím rozhovoru. 

Petro, moc gratuluju, stala ses nejoblíbenější herečkou uplynulé sezóny, co na to říkáš?

Děkuji. Je to moc pěkný pocit. A řádně jsem to obrečela (úsměv).

U diváků jsi zabodovala bezesporu nejvíc svým úžasným výkonem v inscenaci Anny Petrželkové Měsíc nad řekou. Jak ses v této roli cítila?

Tu roli miluju. Zbožňovala jsem ty večery, kdy jsem mohla být Slávkou.

Co pro tebe ceny obecně a zejména Slovácký Oskar znamenají? Vnímáš ocenění své práce jako důležité?

Myslím, že ocenění je všeobecně po nějaké odvedené práci moc příjemné a inspirující do práce nové. Taťka si mě často dobírá a říká, že mám jít pracovat do rádia, že tam nikomu nebude vadit, že pořád mluvím a nemusí se na to moje ksichtění aspoň lidi dívat. Tak mi přijde krásné, že naši diváci mě na jevišti vidí rádi. 

V divadle jsi ale za poslední dobu dostala i jiné zajímavé herecké příležitosti, kterou ze současných rolí máš ráda a proč?

Baví mě například postava Brendy v Nájemnících, to představení je výborně udělaná komedie a kluci jsou v ní neuvěřitelně vtipní, takže mě těší být jeho součástí. Nebo také ráda hraju postavu Matěje v inscenaci Přes ploty, která je celá obtížná, ať už tématy, které se v ní objevují nebo samotným textem. Ale pro mě má velký smysl ji hrát a nutit nás všechny se zamýšlet. Taky mě těší Marijánka ve Vojnarce, která toho sice moc nenamluví, ale o to víc pozabíjí much v hospodě. A takhle bych asi pokračovala než bych vyjmenovala všechny role. 

Na závěr, prozraď prosím, co tě teď v divadle čeká nového a na co se těšíš?

Před dvěma týdny jsme začali zkoušet novou hru Kdy bude po válce v režii Zoji Mikotové, která bude autentickou koláží z doby první světové války. Budu hrát jedno z dětí, to nejmladší a moc se těším, jak se nám to celé vyvine! 

Blanka Šmejdovcová

 

Kdo je Petra Staňková

Představitelka Slávky Hlubinové se narodila v roce 1991 v Kyjově. Ve Slováckém divadle je v angažmá od roku 2016. Vystudovala brněnskou JAMU v ročníku režisérky Oxany Smilkové. Její absolventskou rolí byla matka Salvadora Dalího v inscenaci Absolutní štěstí mouchy aneb poslední mystifikace Salvadora Dalí v režii Oxany Smilkové. Nejnověji ji můžete vidět v inscenacích Mnoho povyku pro nic a Přes ploty.