Ceny posbírali Nájemníci a Nora

Vrcholem letošního plesu Slováckého divadla, jenž se konal v sobotu v uherskohradišťském Klubu kultury, bylo stejně jako v předchozích letech oznámení vítězů cen popularity, cen odborné kritiky a jedné interní „komediantské“ ceny. Kdo si trofeje odnesl?

Diváci, kteří tradičně hlasují v anketě nazvané Slovácký Oskar, vybírali ze sedmi inscenací, jež měly v loňském roce premiéru. Jednoznačně nejvíce se jim líbila bláznivá komedie Nájemníci – tu se souborem nastudoval režisér Zdeněk Dušek. Druhou příčku obsadila Nora, třetí je pak Lucerna.
Z hereckých výkonů pak nejvýš vyzdvihli ten Zdeňka Trčálka, jenž ve jmenované komedii hraje jednu z hlavních rolí. Mezi herečkami zabodovala Tereza Novotná coby představitelka Nory.
Na dalších dvou místech skončili Tomáš Šulaj a Jiří Hejcman, mezi herečkami to pak byla Klára Vojtková a Květa Fialová.

Oskaři roku 2013 Zdeněk Trčálek a Tereza Novotná, Pierot roku 2013 Jiří Hejcman na sobotním XXVIII. divadelním plesu

Odborná porota, jejíž složení určuje redakce Slováckého Deníku, se s názory diváků výrazně nelišila. Rozhodla, že titul Největší z pierotů si odnese inscenace Nora režiséra Martina Františáka. „Františákova hradišťská inscenace slavného dramatu má pozoruhodnou atmosféru i gradaci. Zbavuje Ibsena nánosu prvoplánových výkladů i depresivních nálad. Jestliže chování postav je někdy úsměvné až groteskní, plyne to zcela přirozeně z pevné dramaturgické a režijní koncepce,“ napsal o inscenaci recenzent David Kroča. Nejlepší ženský herecký výkon roku 2013 odvedla Tereza Novotná coby titulní postava Nory. Mezi herci zabodoval Jiří Hejcman, jenž vytvořil další z hlavních rolí v komedii Nájemníci. „Na začátku zkoušení jsem měl pocit, že se musím rozloučit se synem, políbit manželku, rychle zasadit strom, protože jsem byl zcela polapen a pohlcen touto věru zamotanou komedií. Jsem moc rád, že se to vyplatilo a že se diváci skvěle baví,“ řekl oceněný herec o komedii, která se za necelý rok od premiéry zařadila mezi nejrychleji vyprodané tituly uherskohradišťské scény a sahá po čtyřicáté repríze.

Poslední cenou, jež byla v sobotu udělena, byla Cena komediantů. O ní rozhodují samotní herci, kteří vybírají z autorů výprav, hudby a choreografií. Vítězkou se stala Eva Jiřikovská, která stála za scénou i kostýmy k Jiráskově Lucerně.