Poslední premiérou sezóny bude Tylova Fidlovačka

Přestože divadelní sezóna se pomalu blíží ke konci, přípravy známé české klasiky Fidlovačky jsou v plném proudu. Divadelní hra Josefa Kajetána Tyla, která bude posledním titulem sezóny 2017/2018, vstoupí na jeviště Slováckého divadla v sobotu 15. září. Režie hry, ve které poprvé zazněla česká hymna, se ujal ředitel divadla Michal Zetel.

"Impulsem pro výběr hry bylo určitě sto let od vzniku republiky, která se na ni odvolává, ať už přímo či nepřímo. Sto let je doba dlouhá tak akorát, abychom se na ni mohli podívat s kritickým odstupem. Nechceme hru politizovat ani se jí vysmívat, ponecháme i původní postavy. Chceme se ohlédnout za zdánlivě samozřejmou součástí českých, nejen divadelních, dějin," uvedl Michal Zetel.

Divadelní hra Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, jak zní celý její název, byla poprvé uvedena 21. prosince 1834 ve Stavovském divadle v Praze. Knižně byla vydána v roce 1877. Ve hře se objevuje píseň Kde domov můj, která se později stala českou hymnou. Ve hře ji zpívá slepý houslista Mareš. Autorem písně je český hudebník, dirigent a hudební skladatel František Škroup.

Fidlovačka byla oblíbená jarní slavnost pražských ševců, která se každoročně konala po Velikonocích v Nuselském údolí u potoka Botiče v Praze Nuslích. Její název byl odvozen od ševcovského nástroje zvaného fidlovačka, který ševci používali k hlazení neboli fidlování kůže při výrobě obuvi. Symbol této slavnosti představovala břízka ozdobená věncem z jarních květů, stuhami a malovanými kraslicemi. Na vrcholku břízy byla připevněna ševcovská fidlovačka.

Experimentální frašku se zpěvy, jak hru označil režisér Michal Zetel, divadlo uvede pod názvem Fidlovačka. Výpravu k inscenaci vytvoří Eva Jiřikovská, hudbu skládá Mario Buzzi a pohybové spolupráce se ujme David Strnad. Roli asistentky režie svěřil Michal Zetel Tereze Říhové, která se Slováckým divadlem v loňské sezóně spolupracovala na inscenaci Platonov – Ztratil Hospodin trpělivost? v režii Břetislava Rychlíka.

V inscenaci se objeví podstatná část souboru spolu se dvěma mladými hereckými posilami, Pavlem Šupinou a Františkem Maňákem, a také živá kapela.