Předplatné 2019: Herci se těší na Přelet nad kukaččím hnízdem

Slovácké divadlo v příštím roce uvede šest nových inscenací a diváky čeká šest unikátních zážitků v režii šesti výrazných režisérských osobností. Členové hereckého ansámblu prozradili, na kterou inscenaci z předplatného na rok 2019 by se rádi vypravili, kdyby se ocitli pro změnu v publiku.

"Miluju divadlo a film! Miluju Formana! Takže odpověď je jasná! Přelet nad kukaččím hnízdem," prozrazuje inspicient Slováckého divadla Štěpán Goiš. "Přelet nad kukaččím hnízdem je pro mě obecně jeden z nejoblíbenějších filmů. Jsem zvědavá na divadelní zpracování s naším obsazením. A jelikož tam moc ženských roli není, tak doufám, že budu moci být opravdu jen divákem," dodává herečka Tereza Hrabalová.

Na inscenaci se těší i nováček souboru Pavel Šupina. "Filmové zpracování Miloše Formana ve mně rezonuje ještě teď, a to už je nějaký pátek, co jsem to viděl. Chtě nechtě budeme všichni, herec i divák, nějakým způsobem ovlivněni. Z mého pohledu zde začíná jakýsi nerovný boj mezi filmem a divadlem. Rychlý a silný proud dneška přeje více filmu. Nedávno mi jeden z mých kamarádů řekl, že má jednu teorii – divadelní divák prý vymírá. Myslím, že spíš než teorií, se to stává praxí. Já ale věřím, že zázrak neopakovatelného setkání dokáže stále silně promlouvat a darovat to, na co film už nestačí. A chci věřit, že se tomu tak stane i u této inscenace," řekl mladý herec.

Hra Dalea Wassermana vznikla podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Využívá motivů, jež slavná filmová adaptace Miloše Formana opomíjela: významněji se navrací především k indiánskému Náčelníku Bromdenovi. Ten ve svých schizofrenických vizích přesně pojmenovává podstatu nelidského systému, který na oddělení vytvořila sestra Ratchedová.

Kultovní zápas o lidskou svobodu a důstojnost a brilantní analýzu manipulace přivede v listopadu příštího roku na jeviště Slováckého divadla režisér Igor Stránský.

Celou anketu najdete v novém listopadovo-prosincovém divadelním dvouměsíčníku Časopis, který je zdarma k dispozici přímo v divadle.