Předplatné 2022: ruská klasika, světová premiéra i komedie, která bourá Londýn

Předplatné Slováckého divadla na rok 2022 bylo slavnostně představeno při příležitosti Noci divadel v sobotu 20. listopadu. Divákům, kteří právě ten večer navštívili uherskohradišťskou scénu, ho přiblížil umělecký šéf Lukáš Kopecký.

Předplatné bylo představeno při Noci divadel

„Pro naše diváky jsme si připravili čtyři tituly a věříme, že je potěší. Snažili jsme se je vybrat tak, aby si mezi nimi každý našel to své,“ přeje si Lukáš Kopecký.

„Předplatnému přeji plné sály!“

Na úspěch předplatného si spolu s ním a symbolicky i s diváky připila ředitelka Slováckého divadla Libuše Habartová. „Jako dobrá sudička bych předplatnému přála především plné sály, a s tím souvisí i mé druhé přání: abychom byli zdraví, tuhle šílenou dobu společně překonali a mohli se radovat bez obav. Jsem životní optimista a věřím, že brzy to tak bude,“ vyslovila se Libuše Habartová.

Oproti minulým letům se v předplatném neobjeví šest inscenací, na které byli předplatitelé zvyklí, ale pouze čtyři. „Je to důsledek situace v kultuře za poslední dva roky. Stále ještě dohráváme představení z doby, kdy byla divadla zavřená. A abychom to vše zvládli, jako nejlogičtější krok se nám jevilo snížení počtu premiér,“ vysvětluje Lukáš Kopecký.

Co nabízí Předplatné 2022

Tři sestry

Anton Pavlovič Čechov patří mezi největší a nejhranější dramatiky všech dob. Jeho Tři sestry jsou klasikou divadelních jevišť po celém světě. V Uherském Hradišti se režie ujme Zetel.

Divadelníci ze Slovácka začali Tři sestry zkoušet už vloni na podzim, do práce jim však zasáhl koronavirus a omezení kultury. Proto je u Tří sester jako u jediného titulu z Předplatného 2022 známé obsazení. Diváci se mohou těšit na Pavlínu Hejcmanovou, Jitku Hlaváčovou a Mímu Krajčovou jako hosta. Dále na Josefa Kubáníka, Petru Staňkovou, Pavla Hromádku, Zdeňka Trčálka, Františka Maňáka a další tváře Slováckého divadla.

„Tři sestry jsou o nás a o vás a o nich,“ říká režisér

O čem jsou Tři sestry? To kdybych věděl takhle rovně, prodával bych to na váhu,“ smál se po první zahajovací zkoušce před rokem režisér Michal Zetel. „My je budeme hrát o nás a o vás a o nich. Respektive o tom, jak vidíme sebe, vás a je. A taky o tom, že štěstí je přirozený stav, tedy spíše proces. A že se to s neštěstím má jako s malárií. Když máte malárii a řešíte to přestěhováním se na Nový Zéland a koupí nového auta, tak sedíte v novém autě na Novém Zélandu, ale stále máte malárii. A taky trochu o lásce a lžích. Tak nějak o životě.“

Vzlet a pád Jurije Gagarina

Mezi tituly předplatného Slováckého divadla  na příští rok nechybí ani světová premiéra. O tu se postaral kolektiv autorů, když stvořil hru Vzlet a pád Jurije Gagarina o tom, jak to doopravdy bylo s letem prvního kosmonauta do vesmíru. Režírovat ji bude umělecký šéf Slováckého divadla Lukáš Kopecký.

„Inscenace se bude lehkou formou vesmírného kabaretu věnovat době, kdy byla ideologie důležitější než pravda, výhra ve vesmírných závodech důležitější než bezpečí jednotlivců a kdy se určití lidé nemuseli díky svému postavení za svá rozhodnutí zodpovídat. Době, která už je naštěstí dávno z námi. Anebo ne?“

Kočka v oreganu

Torben Betts je současný anglický dramatik, scenárista a herec. V roce 2014 napsal knihu a posléze divadelní hru Invicible. Ta se stala obrovským hitem v londýnských divadlech a brzy se začala hrát po celém světě. V Česku je uváděna pod názvem Kočka v oreganu. Režie se ujme slovenský režisér Miroslav Lukačovič.

„Partnerská dvojice nových nájemníků pozve manželský pár odvedle na seznamovací party. Intelektuálně, politicky a sociálně korektní názory jedněch však brzy třaskají o kulturu plechovkového piva a fotbalového fanouškovství druhých. Kteří z nich jsou skuteční lidé? A jak hluboko sahají rozdíly mezi nimi?“

Komedie nabízí nejen humor, ale i vážnější zamyšlení nad střety idejí a především velkou příležitost pro čtveřici herců.

Cyrano z Bergeracu

Poslední ze čtyř titulů Předplatného 2022 Slováckého divadla je slavný Cyrano z Bergeracu, ovšem v jiném než klasickém provedení. Hru Edmonda Rostanda upravil současný britský dramatik a překladatel Martin Crimp. Ten dal romanci moderní kabát, když inspiraci našel v rapu nebo beatboxu. Režie se ujme Dodo Gombár, který spolu s uherskohradišťským souborem stvořil vynikající provedení rockové opery Jesus Christ Superstar.

„Je to aktuálně velký hit v celosvětovém divadelním měřítku a jsme rádi, že jej můžeme takto zčerstva představit i našemu publiku,“ řekl při představení předplatného Lukáš Kopecký.

„Diváky Slováckého divadla čeká známý příběh nešťastné lásky muže dlouhého nosu v novém dynamickém rytmu. Tázání se po tom, co tvoří, kým jsme, co je skutečné a co chceme považovat za důležité, se však u Crimpa ozývá neméně naléhavě.“

Předplatné mohou diváci objednat:
- přes objednávkový formulář na webu Slováckého divadla
- telefonicky na čísle 739 061 747
- osobně na pokladně od středy 8.12.2021