Přes ploty dnes naposledy v Uherském Hradišti!

Inscenace Přes ploty režiséra Michala Skočovského bude mít dnes uherskohradišťskou derniéru. Divadelní adaptace knihy Fedora Gála a anonyma Matěje měla ve Slováckém divadle světovou premiéru 6. ledna 2018.

"Přes ploty se jedinečně dotýká jednoho z podstatných rysů společenské debaty přinejmenším posledních let. To vnímá asi každý – jako by nám scházela společná základna, společná platforma. Mizí média, která by sledovali lidé nejrůznějších názorů, každý máme „ta svoje“, jež nám svým zaměřením vyhovují. Může se zdát, že Matěj s Fedorem Gálem nemají společného vůbec nic," řekla o inscenaci dramaturgyně Markéta Špetíková.

Mladý národní socialista, anonym Matěj, oslovil mailem Fedora Gála s otázkou, za jaké hodnoty by byl ochoten evropský liberál položit svůj život. Slovenský sociolog, dokumentarista a publicista odpověděl a následovalo několikaleté dopisování, které trvá dodnes. Na jaře loňského roku vydaly jejich konverzaci Větrné mlýny a brzy na to po ní sáhlo i Slovácké divadlo.

"Dokud nevedeme dialog, je totiž zcela nemožné vymezit se vůči cizímu názoru a mnohdy je lepší, když je tento střet vyhrocený, čímž ovšem nemyslím ve fyzické formě, ale když dva protichůdné názory na sebe narazí a argumenty obou stran mohou zaznít nahlas. Posléze můžeme s tímto názorem nějak zacházet a hledat další a další argumenty, ale hlavně jej pochopit. Tímto přístupem, který je otevřený a nikoli skrytý, což často vede k různým xenofobiím, můžeme protistranu skutečně pochopit. Je důležité, aby se hrany takto protichůdných názorů navzájem obrušovaly," doplnil režisér Michal Skočovský.

Rozhovor s režisérem Michalem Skočovským si můžete přečíst zde.