Pro Malou scénu zkoušíme hru Oleanna

Zatímco na velkém jeviši jsou ve finále přípravy na premiéru nové inscenace - hry A. P. Čechova Višňový sad, na Malé scéně se pozvolna pokračuje v seznamování s novým textem - hrou současného spisovatele, dramatika i scénáristy Davida Mameta Oleanna. Američan David Mamet je dvojnásobným držitelem Pulitzerovy ceny a za svou práci byl i nominován na Oskara, to za scénář k filmu Vrtěti psem. Za něj také získal Zlatý Glóbus za Nejlepší scénář. Ze známějších filmů napsal scénáře i k Neúplatným, akčnímu thrilleru Ronin či pokračování Mlčení jehňátek s názvem Hannibal. D. Mamet je i filmovým režisérem - např. Poslední loupež s G. Hackmanem a D. de Vitem.

O čem je Oleanna? Hra je pojmenována stejně jako populární americká píseň-"odrhovačka" o bájné zemi, v níž zjednodušeně, ale výstižně řečeno "pečení holubi létají sami do ...". Avšak divadelní hra se odehrává na akademické půdě. Je brilantně napsaným psychologickým „soubojem“ studentky a jejího profesora o zneužívání moci v různých podobách, o tom, že komunikace člověka s člověkem se stává vyprázdněnou formou a skutečný obsah a vztah mezi lidmi se vytrácí. Od základu nerovné rozdělení "učitel a žák" je zde ještě "zproblematizováno" prvkem mužsko-ženského napětí. Nejde zdaleka jen o míru domnělé či skutečné náklonnosti, na jejímž konci může stát až obvinění ze sexuálního zneužití – ale především o naprostou neschopnost dorozumět se. A tak spolu ti dva "zápasí" a jejich pozice se několikrát promění z útočníka v obránce a naopak. Jejich boj však za sebou nemůže zanechat vítěze, nýbrž pouze poražené. A sen o svobodné akademické půdě - zmíněné bájné zemi z písně Oleanna - dostává pořádně zabrat. Autor svůj text v roce 1994 také sám natočil jako filmový snímek.
Slovácké divadlo k režii oslovilo uměleckého šéfa souboru Buranteatr (jenž se v minulé sezóně představil i v Uherském Hradišti s inscenacemi Obraz a Antonín Huvar) Michala Zetela. Ten do rolí studentky a profesora obsadil Kláru Vojtkovou a Pavla Hromádku. Hru uvedeme v dramaturgii Ivy Šulajové a výpravě Ivana Vackeho. Premiéra je plánována na pondělí 29. října od 19.00 hodin na Malé scéně.