První premiéra sezóny Falešné našeptávání se blíží

"Slovácké divadlo je místo, kde mi hluboko kotví srdce. Byl jsem tady třikrát šťastný a jsem rád, že se nyní poprvé potkáváme na velmi klasickém textu," jsou slova, která na adresu Slováckého divadla pronesl režisér Radovan Lipus, který právě finišuje s přípravou novinky Falešné našeptávání. Premiéra komedie Pierra de Marivauxe se uskuteční už v sobotu 11. listopadu.

Komedie Pierra de Marivauxe, jež patří po komediích Moliérových a Beaumarchaisových do nejživější součásti francouzského klasického veseloherního repertoáru, čerpají svůj materiál z citového konfliktu, v němž si láska proráží cestu často buď proti vůli, nebo i bez vědomí milujících. "Jak sám autor říká, "vypozoroval v lidských srdcích rozmanitá hnízdečka, v nichž se může láska skrývat, když se bojí ukázat", a každá z jeho komedií má za účel vyvést ji z jednoho z těch hnízdeček," říká dramaturgyně nové inscenace Iva Šulajová.

Pro režiséra Radovana Lipuse bude Falešné našeptávání už čtvrtou inscenací na prknech Slováckého divadla. "Marivaux je autor, který mě bytostně zajímá. Text vypadá lehce, ale jen na první pohled. Pod povrchem je krutý a surový. Zobrazuje anatomii lidské duše a krutou manipulaci s city druhého. Láska je Marivauxovo velké téma a ve Falešném našeptávání vidíme manipulaci v přímém přenosu, kterou se autor baví," řekl.

Hru z roku 1737 divadlo uvede v novém překladu Daniely Jobertové. "Když jsem s prací na Marivauxovi začala, byla jsem velmi překvapená. Hra je z období, kterým jsem se po odborné stránce nikdy nezabývala, nicméně výzvu jsem nakonec přijala a jsem ráda," uvedla překladatelka, která je kvalifikovaná v oblasti francouzské kultury a divadlo studovala přímo ve Francii.

V nové komedii se představí Tereza Novotná, Zdeněk Trčálek, Martin Vrtáček, Irena Vacková, David Vacke, Tomáš Šulaj, Tereza Hrabalová a Jiří Hejcman. Scénu vytvořil David Bazika, kostýmy Eva Kotková. Hudbu složil pro Slovácké divadlo Pavel Helebrand a dramaturgie se ujala Iva Šulajová.