Racek dobyl Prahu

Zcela vyprodané Švandovo divadlo, diváci tísnící se v lóžích i po stranách sálu, známé herecké tváře, významní recenzenti, po závěrečné oponě bouřlivý několikaminutový aplaus doprovázený výkřiky spokojených diváků – tak vypadalo nedělní představení Racka. Slovácké divadlo je uvedlo v rámci přehlídky České divadlo.
Slovácké divadlo zatím nechybělo na žádném z devíti ročníků festivalu, který pražskému publiku představuje nejzajímavější divadelní projekty, dokonce má na svém kontě cenu za nejlepší ženský herecký výkon roku 2001. Uvedení Racka bylo sledováno s velkým očekáváním a herci si to velmi dobře uvědomovali. Také proto před samotným představením divadelníci s režisérkou absolvovali náročnou zkoušku. Vyplatilo se to. Příběh nadějného spisovatele Trepleva, jeho životního soupeře Trigorina i jejich velkých lásek Niny a Ireny Arkadinové sledovali diváci s nelíčeným úžasem. Zasloužila se o to především originální režie významné moskevské režisérky Oxany Meleshkiny – Smilkové. Ta se představila i publiku, když jej před uvedením inscenace pozdravila svojí roztomile lámanou češtinou a navodila velmi uvolněnou atmosféru. „Jsem náročná režisérka a někteří se mnou nevydrží. Moc děkuji celému Slováckému divadlu, že to se mnou zvládlo, že jsme společně na svět přivedli takovou inscenaci. Byla to těžká práce, ale nebyla marná,” řekla režisérka Smilková. Po skončení představení se pak netajila s tím, že byla s výkony uherskohradišťských herců spokojena: „Hráli jste moc dobře, děkuji vám,” říkala uznale. Pro herce, kteří zažili několikatýdenní náročnou práci při přípravě inscenace na přelomu roku 2002 a 2003, to byla skutečná slova chvály. „Podle místních ohlasů a nominace na Cenu ministerstva jsme úspěch v Praze čekali, ale takové nadšení nás opravdu překvapilo. Potlesky na otevřené scéně jsou spíše doménou bláznivých komedií, mezi které Racek určitě nepatří, ale při našem Rackovi jsme se jich dočkali i my,” říká mluvčí divadla a představitel spisovatele Trigorina Josef Kubáník. Slovy uznání nešetřili ani diváci: „Takového Racka jsem ještě neviděla a to jsem zhlédla celou řadu prvotřídních inscenací,” chválila hradišťskou inscenaci divadelní manažerka Edita Marhoultová, která pracuje pro divadlo Sklep.
Slováckému divadlu byla v souvislosti s uvedením Racka v hlavním městě nabídnuta také účast v pořadu „Nad věcí” nejposlouchanějšího rádia u nás – veřejnoprávního Radiožurnálu. Podle předběžných jednání se vysílání zúčastní sama režisérka, která bude vzpomínat na práci se souborem Slováckého divadla.