Recenze na Nezbednou pohádku

Ještě kolem padesáti míst je volných na Nezbednou pohádku, kterou hrajeme pro všechny generace v sobotu od 10.00 hodin. Viděl ji i recenzent J. P. Kříž. Svůj text končí slovy "... v Hradišti mají další krásnou pohádku, kterou mohou hrát nejmíň pětiletku." Byli bychom rádi, kdyby se jeho předpověď vyplnila. Celou recenzi si přečtěte níže...

V hradišťském pekle udělala Máňa peklo

Před několika dny jsem chválil brněnské Městské divadlo, které se jako jedno z mála u nás stará - hlavně tzv. rodinnými muzikály - o divadelní divácký potěr. Abych pak nevysekl poklonu Slováckému divadlu, které má navíc autory píšící krásné pohádky! Dokázal to znovu David Vacke. Podle Josefa Lady napsal a nastudoval Nezbednou pohádku.
No, podle Lady. On psal, pokud si vzpomínám, takové nedomrlé povídačky, hlavně o bubácích, a o hastrmanech. Když náhodou do nějaké jeho pohádky vstoupila princezna nebo královský synek, byli to zase jenom taková Máňa od krav nebo motovidlo Honza.

Chybí jen hastrman

David Vacke, nesmrtelný Mirek Dušín, vůdcovský typ, a dobrá duše hradišťského Divadla Parodyje, Ladu dokonale přepsal. Na druhé straně zase škoda, že z Lady nezůstaly aspoň obrázky, jak je známe nejenom z jeho pohádek, ale i z kalendářů nebo ze Švejka.
Vacke se rozhodl jít jinudy. Výpravu svěřil bratru Ivanovi. Oba z Lady vyšli, ale vykouzlili pohádku - inu nezbednou. Honza (Petr Čagánek) má svést zápas s drakem. Je ale líný, a polepší teprve ho láska princezny Máni. Ta má pro změnu ducha sportovního, takže ve druhé části vysvobodí Honzu - už taky posiluje s činkou - i z pekla, kam ho místo zloděje omylem odnesl čert.
Sílu a obratnost by Máni (Alžběta Kynclová) záviděla i fotbalová mužstva z chvostu tabulky. Tam se ovšem kopálisti z královského města zrovna nenacházejí, takže se tentokrát nebudou novou inscenací Slováckého divadla cítit ukřivděni ani fanoušci z hradišťské radnice, z nichž některé loni pekelně popudilo Pohřbívání nebo Cena facky.
Do Nezbedné pohádky se vešlo skoro všechno: Kašpárek, drak, král, princezna, pohádkový dědeček, Lucifer, Belzebub i ten český chmaták, soused Hrabal, kterého po duchu tunelářů hraje ve vekslácko čórkařské poloze Pavel Hromádka. Chybí vlastně jen nějaký vodník.

Poklona Kašpárkovi

Pohádky mají i hradišťští herci moc rádi. Bylo to vidět na Kamilu Pulcovi - hraje nemotorného krále, na Anně Pospíchalové, upjaté komorné, na Pavlu Majkusovi v roli čarovného dědečka (František Smolík by ho líp nezahrál), na koktavém Luciferovi Davidu Vaculíkovi i na jeho pomocníkovi, ještě pitomějším Belzebubovi Štěpánu Goišovi.
Své si na posteli odležel i Čagánkův líný Honza, za něho práci odřela Jaroslava Tihelková coby ustaraná máma Škubánková. Nejlepší je ovšem David Macháček - Kašpárek. Obstarává kontakt s publikem, baví děti, odlehčuje strašidelné scény a ze všech nejvíc potvrzuje, že v Hradišti mají další krásnou pohádku, kterou mohou hrát nejmíň pětiletku.

Slovácké divadlo Uherské Hradiště - Josef Lada, David Vacke: Nezbedná pohádka. Režie David Vacke, dramaturgie Iva Šulajová, výprava Ivan Vacke, hudba a hudební nastudování Petr Gablas. Premiéra 9. listopadu 2014, psáno z reprízy 26. ledna 2015.