Ředitel Stránský ví, jak důležité je mít Filipa

Denně odmítá zájemce o angažmá ve Slováckém divadle, těší se z úspěchu muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, užívá si zájem o jím režírovanou komedii Harold a Maude ověnčenou cenou Thálie a do toho připravuje další novinku – i tak se pozná principál úspěšné scény. Diváky už tuto sobotu pobaví slavnou komedií Jak důležité je mít Filipa. Ředitel Igor Stránský je zkrátka k nezastavení.

Pane řediteli, vypadá to, že čím jste starší, tím víc máte práce. Je to tak?
Jsou zde dvě možnosti. Buďto jsem ve své práci postupem věku zodpovědnější, nebo mi chca nechca všechno o trochu déle trvá. Co tomu říkáte?

To si netroufnu posoudit, ale zkoušíte novou hru a máte za sebou muzikál Kdyby tisíc klarinetů. Mezi diváky má mimořádný úspěch. Co tomu říkáte vy?
Klarinety jsem studoval s vírou, že by to mohlo být docela dobré divácké představení. Tak ohromný úspěch však předčil mé očekávání. Moc mě to těší.

Vím, že pravidelně sedáváte ve vaší lóži a sledujete každé představení. Jaké máte pocity v závěru, kdy diváci tleskají vestoje a nechtějí herce vůbec pustit z jeviště?
Jsem na své herce hrdý a tak trochu si tu slávu užívám v zákulisí s nimi.

Asi se vás na to ptá více lidí, ale víte už, jestli do Hradiště přijede autor Klarinetů Jiří Suchý?
Dodnes čekám na kladnou odpověď na mé pozvání. Snad něco domluvím koncem června, kdy panu Suchému vezu jeho obrázky, které byly vystaveny v našem divadle.

Je pravda, že se do Slováckého divadla přijela na muzikál podívat i delegace z Prahy? Proč?
Byli to ředitel a dramaturg z Divadla Pod Palmovkou, kde se Klarinety začnou v těchto dnech zkoušet. Ředitel Petr Kracik mi řekl, že v žádném případě nepřijeli opisovat, nýbrž nasát tvůrčí atmosféru z mimořádně kvalitního představení, o kterém se mluví už i v Praze.

Ihned po premiéře muzikálu jste se pustil do další náročné inscenace – tentokrát divákům představíte komedii Jak důležité je mít Filipa. Proč právě ji?
V současné době se vytrácí z repertoáru divadel žánr, který byl velice úspěšný před více jak čtyřiceti lety – konverzační komedie. Nyní je módní akčnost a slovní jednání jde stranou. Práce se slovem v jeho variantách je nesmírně náročná a Wildeova předloha je vynikající možností princip „konverzačky“ vyzkoušet s mladými herci. Je to pro ně doslova škola.

V čem je styl Wildeovy komedie odlišný od jiných?
To jsem už naznačil ve své předešlé odpovědi. Wildeovy komedie jsou tím nejlepším, co v tomto dramatickém žánru existuje. Jak důležité je mít Filipa je pak doslova vlajkovou lodí...

Prozradíte pro ty, kteří hru neznají, o čem je?
Zamyslete se nad názvem – když ho nepochopíte, pak Filipa asi nemáte, a to je varující.

Jak a podle čeho jste si vybíral představitele hlavních rolí a proč právě tyto herce?
Tak, aby splňovali požadavek představitele anglického gentlemana, lady, resp. young lady. Nerad bych to před premiérou zakřikl, ale věřím, že jsem měl šťastnou ruku při výběru interpretů.

Blíží se prázdniny – kampak se chystáte, co vás čeká?
Dělám anglickou klasickou komedii, takže jedu na dovolenou tam, kde na Angličany nejvíce nadávají. Jedu do Skotska.

Co byste vzkázal divákům na konci další úspěšné sezóny Slováckého divadla?
Vydechněte, odpočiňte si (my také) a na podzim ať se společně setkáme v naplněném Slováckém divadle.