Režisér Rychlík začínal v Hradišti před čtyřiceti lety

Už zítra se prvním divákům na generální zkoušce představí poslední novinka před divadelními prázdninami, Čechovova prvotina Platonov, kterou s podtitulem Ztratil Hospodin trpělivost? nastudoval režisér Břetislav Rychlík. Ten není divákům Slováckého divadle neznámý - jeho režie inscenace Cena facky aneb Gottwaldovy boty, uvedená v roce 2014, byla v témže roce časopisem Reflex označena za nejsilnější divadelní zážitek a poté byla Divadelními novinami nominována i na titul inscenace roku...

Málokdo ale možná tuší, že právě v Uherském Hradišti režisér Břetislav Rychlík začínal. "Je to vlastně hrůza, že příští rok to bude už strašidelných čtyřicet let, kdy jsem po divokém mládí a zmatcích, útěcích z domova i z vysoké školy nastoupil do vysněného angažmá. Zkraje jako nápověda s hereckou povinností, asistent režie a za rok už jako takzvaný sólista činohry. Byl jsem tehdy totálně nedotčený divadlem, měl jsem jen touhu a velké srdce. Ale o profesionální práci jsem nevěděl nic. Uvědomuju si, kolik se toho v mém divadelním životě podivuhodně proměnilo,” řekl režisér, jehož znají i filmoví diváci coby herce - například jako jednoho z kumpánů Bolka Polívky z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág.

Kdo je Břetislav Rychlík

Břetislav Rychlík je český režisér, herec, scenárista a publicista a vysokoškolský pedagog. Narodil se v roce 1958 v Uherském Hradišti, koncem sedmdesátých let debutoval ve Slováckém divadle, později hrál v brněnském HaDivadle. Dnes kromě režírování vyučuje režii na brněnské JAMU. Diváci jej znají jako herce z mnoha snímků, neslavnějším je asi Dědictví aneb Kurvahošigutntág režisérky Věry Chytilové. Objevil se ale také ve filmech Dušana Hanáka, Hynka Bočana, Miroslava Balajky, Ivana Baladi, Zdeňka Tyce, Martina Duby nebo Roberta Sedláčka. V posledních letech se věnuje hlavně filmové dokumentární tvorbě a také divadelní režii. Jeho dokumenty zaměřující se převážně na rodný kraj jsou vysoce hodnoceny u nás i v zahraničí, podepsán je ale také pod dokumentárním cyklem Fenomén underground natočeným Českou televizí. Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti nastudoval před třemi lety úspěšnou a oceňovanou inscenaci hry Karla Steigerwalda na motivy povídkové knihy Josefa Holcmana Cena facky aneb Gottwaldovy boty.

Na rozhovor s režisérem Břetislavem Rychlíkem se můžete těšit zítra na našich webových stránkách.