Romeo a Julie před 20 lety

Aktuální práce divadelníků je už čtvrtým nastudováním Romea a Julie ve Slováckém divadle. Hru uvedlo v letech 1956, 1969 a naposledy v roce 2000. Právě před 21 lety ji režíroval Ladislav Pešek a do ústředních rolí tragických milenců obsadil Terezu Novotnou, tehdy Mikšíkovou, a Tomáše Šulaje.

Z Romea Mercuciem. Tomáš Šulaj si vyzkouší ve slavné hře jinou roli

„Pro Romea Toma bych umřela,“ svěřuje se Tereza Novotná

Zeptejte se mladé začínající herečky, jaká je její vysněná role. Dost často uslyšíte: „Julie.“ A jak to měla Tereza Novotná?

„Já jsem ji jako vysněnou schválně neměla, abych nebyla zklamaná, kdyby mě nepotkala,“ usmívá se Tereza a vzpomíná, jak tehdy před dvaceti lety reagovala, když se dozvěděla, že se role čtrnáctileté zamilované dívky přece jen dočká. „Uzdravila jsem se. Zrovna jsem marodila, když mi tuto novinku jako posel přinesl můj tehdejší přítel, nynější manžel. Že potkal režiséra Láďu Peška a ten mě pozdravuje a vzkazuje, že budu hrát Julii. Na některé choroby se dá vzpomínat v dobrém,“ říká Tereza.

Jejího milence Romea hrál idol mnoha dívek a žen Tom Šulaj. Dokázala se Tereza vžít do své role lásky až za hrob? „Pro mě jako Julii byl Tom naprosto okouzlující Romeo. Umřela bych pro nej,“ uzavírá s úsměvem Tereza.

„Brečel jsem a hledal běsy,“ vzpomíná Tomáš Šulaj

Tomáš Šulaj vzpomíná na svého tehdejšího Romea jen v dobrém, však to taky byla jeho první velká role ve Slováckém divadle.

„Romeo je postava spíše kladná. A já to mám obecně tak, že u kladných postav se snažím hledat i nějaké ty běsy a temná místa a zase naopak u záporných najít něco dobrého. Tak jsem se snažil přistupovat i k Romeovi, takže jsem brečel, křičel a ždímal všechny emoce, které k němu patří. Hrál jsme ho hodně lidského,“ vzpomíná a dodává, že Shakespeara a jeho divadelní hry má moc rád. „Zahrál jsem si jich už docela dost, komedie i tragédie, a doufám, že nějaké přijdou i do budoucna. Vždy se na ně budu těšit,“ uzavírá Tomáš Šulaj.

Nyní, po jednadvaceti letech se Tomáš Šulaj vrátí k Romeovi a Julii znovu, jen v jiné roli. Lukáš Kopecký mu přiřkl úlohu Merkucia, Romeova blízkého přítele.