Rychlé šípy dnes po třistaosmdesáté - Oslavíme čtyřstovku? – V létě na Bukovině 100 000. divák!

Dnes hrajeme Rychlé šípy po třistaosmdesáté! Na podzim tomu bude již 13 let, co až snad na dvě výjimky stále stejná parta sklízí ovace po celé České republice. Dnes ve Slušovicích, které se tak zařadí mezi čtyřicítku měst, do nichž naše Rychlé šípy zavítaly.

„Je úžasné, že za těch víc jak dvanáct let, během kterých komedii hrajeme, nám vyrostli noví diváci, takže je pořád pro koho hrát. Jen nevíme, jestli jim nevadí malá drobnost. Na jevišti tvrdíme, že je nám šestnáct let a mnohým nám táhne na čtyřicet,“ usmívá se představitel Dlouhého Bidla Josef Kubáník.
Jubilejní reprízu herci nijak oslavovat nebudou. „Všechny oslavy si necháváme pro domácí publikum na začátek prázdnin, kdy přivítáme 100 000. diváka,“ potvrzuje ředitel divadla Igor Stránský. „Další velkou oslavu pak chystáme na 400. reprízu, mohlo by k ní dojít v příštím roce,“ dodává.
Divadelníci jsou v kontaktu s Jindřichem Hojerem, podle kterého Jaroslav Foglar pojmenoval jednoho z pětice hochů Rychlých šípů. „Je to poslední žijící člověk, který byl u toho, když Rychlé šípy vznikaly,“ upozorňuje ředitel a těší se, že do Hradiště opět přijede.
Regulérní místa k sezení na dvě reprízy Rychlých šípů v Amfíku Bukovina v Popovicích 1. a 2. července od 20.30 hodin jsou vyprodaná. Bude však ještě možno zakoupit vstupenku na přístavky.


Několik dat ze života inscenace

Červen 2000 - Robert Bellan přichází s nápadem nastudovat Rychlé šípy. Schází se s dramaturgyní Ivou Bendovou, oslovuje herce a nabízí jim spolupráci.

Říjen 2000: Premiéra na Malé scéně, druhý den byly v divadle během dopoledne vyprodány všechny vstupenky na celý měsíc dopředu, věhlas Rychlých šípů se šíří jako lavina.

2001 festival Dítě v Dlouhé v Praze – Rychlé šípy vystupují na svém prvním festivalu a vítězí. Z Prahy si odvážejí hlavní cenu Šálek Vojty Šálka.

2002 Festival smíchu Pardubicích – komedii jen těsně uniká vítězství, ale divadelníci se dokáží radovat i z druhého místa.

2002 Rekord v počtu repríz - komedie se co do počtu repríz stává nejúspěšnější inscenací Slováckého divadla všech dob. Překonává tak doposud rekordních 94 repríz Gazdiny roby z roku 1952. Do dnešního dne to dokázal ještě muzikál Donaha!, který se chlubí více jak 100 reprízami.

2003 Festival v Českém Těšíně – Rychlé šípy si ze severu Moravy odvážejí speciální cenu poroty.

2005 Manéž Bolka Polívky – herci jsou hosty oblíbené televizní Manéže.

2007 – komedie získává sedm let po premiéře další cenu – Českého tučňáka.