Rychlé šípy vyrážejí do Brna

Nestárnoucí Rychlé šípy opět vyrážejí na cesty. Komedii režiséra Roberta Bellana, která je na repertoáru neuvěřitelných sedmnáct let, dnes divadelníci odehrají v Mahenově divadle v Brně, kam zavítají už potřetí. Jak se herci těší a jak si užívají zájezdy, prozradil mluvčí divadla, herec a představitel Dlouhého Bidla Josef Kubáník.

Jožko, Rychlé šípy vyjíždějí mimo domovskou scénu docela často. Máš rád zájezdy?

Patřím mezi herce, kteří hrají raději doma, protože si myslím, že když inscenace vznikly pro naše jeviště, doma jim to sluší nejvíc. Když se ale diváci na zájezdech baví a na konci představení nás nechtějí při děkovačce pustit, tak si říkám, že to bylo fajn a těším se, až zase někam vyrazíme. Nemluvě o tom, že tu a tam dostaneme chlebíček, frgál nebo štamprlu.

Do Mahenova divadla jedou Šípy už potřetí. Jak se vám v Brně hraje a co místní diváci? Jsou v něčem jiní od těch domácích?

Mahenovo divadlo je krásné, velké, charismatické a na jeho jevišti stály opravdu velké hvězdy. Takže pokaždé cítím pokoru. Ale všichni diváci, ať jsou to ti naši hradišťští, nebo brněnští, mají stejný smysl pro humor a smějí se na stejných místech, tak to dnes zase bude velká jízda. Navíc do Mahenova divadla se vejde o hodně diváků víc než k nám, a když začne smíchy bouřit najednou přes šest set diváků, je to velká síla.

Co bys přál Rychlým šípům v roce 2018?

Aby nezpomalovaly.

 

Rychlé šípy mají herci pořád rádi

I přesto, že je komedie Rychlé šípy na repertoáru Slováckého divadla neuvěřitelných sedmnáct let, herci mají inscenaci pořád rádi a rádi ji hrají. "Hraní nás moc baví a rozhodně to není rutina, stále něco vymýšlíme," říká mluvčí divadla a představitel Dlouhého Bidla Josef Kubáník. "A pořád se nám to daří zvládat, i když tu a tam někoho bolí záda, kotník nebo koleno," dodává představitel Mirka Dušína David Vacke.

Podle herce Martina Vrtáčka je fakt, že se inscenaci tak daří, dán i výjimečností autora a režiséra komedie Roberta Bellana. "A je příjemné být součástí něčeho výjimečného. Nejvíce mě baví, že to stále baví diváky. A když to baví diváky, baví to i nás," dodává představitel Bohouše.

Fakt, že je součástí dnes už legendární inscenace si pochvaluje i mladá herečka Petra Staňková, která nastoupila do rozjetého vlaku Rychlých šípů teprve nedávno, po Jitce Hlaváčové. "Měla jsem z toho strach. Rychlé šípy jsem předtím nikdy neviděla a vím, jaký je kolem nich boom. Ale když jsem zjistila, že v nich budu hrát, měla jsem nakonec velkou radost. Komu se podaří být součástí tak kultovní inscenace?" svěřuje se. Petra je navíc jedinou ženou mezi čistě mužským obsazením. "Užívám si to, protože mám tady všechny muže pro sebe," směje se.