Scénická koláž KDY bude po válce přiblíží příběhy žen a dětí za první světové války

Dubnovou novinkou ve Slováckém divadle bude netradiční autorský počin s názvem Kdy bude po válce. Autentickou koláž, která vstoupí na uherskohradišťské jeviště 21. dubna ve světové premiéře, pro Slovácké divadlo vytvořil zkušený režisérsko-dramaturgický tandem Zoja Mikotová a Iva Šulajová.

"Jde o koláž sestavenou z dobových materiálů takzvané Velké války. Dopisy, deníky, novinové zprávy, písně, básně, dětské čítanky apod. Její charakter by se dal nazvat poetickou až surreálnou. Textový podklad je scénářem, jehož podoba se během zkoušení může a asi i bude dále měnit. Nejde tedy o historickou rekonstrukci ani o původní divadelní hru ve smyslu klasického divadelního textu," přiblížila dramaturgyně a spoluautorka textu Iva Šulajová.

Novinku se souborem připravuje režisérka Zoja Mikotová. "Před třemi lety mi bylo umožněno ve Slováckém divadle scénicky zpracovat Deník Anne Frankové. Za tu možnost jsem byla velmi vděčná, obdivovala jsem vedení divadla za to, že mu nejsou lhostejné otázky palčivé minulosti, že se nebojí do svého dramaturgického plánu zařadit titul, který není ani dramatický, ani prvoplánově zábavný. Tehdy před třemi lety, po premiéře Deníku Anne Frankové, mi bylo nabídnuto vytvoření inscenace s tématem první světové války. Převládala u mne radost z možnosti opětovného setkání, opětovné spolupráce s divadlem, které mám velmi ráda," uvedla Zoja Mikotová.

"Režisérka s mimořádným citem a něhou přivádí na jeviště tituly, které se rázem stávají hity sezóny. Stačí připomenout dojemné příběhy Oskar a růžová paní o nemocném chlapci, či Deník Anne Frankové, který se v lednu vrátí na jeviště, i nejnovější Špalíček veršů a pohádek," řekl tiskový mluvčí a herec Josef Kubáník.

Rozhovor se Zojou Mikotovou si můžete přečíst v novém čísle dvouměsíčníku Časopis, který je zdarma k dispozici přímo v divadle.