Silvestr bez představení? Je to výzva, říkají herci

Silvestrovská představení Slováckého divadla byla vždy svátkem pro herce i diváky. Na rozdíl od běžných repríz si totiž mohli divadelníci dovolit vtípky, které by v jakýkoli jiný den neprošly. A diváci se na ně vždy těšili.

František Maňák by si přál mít o Silvestru představení

Po mnoha letech Slovácké divadlo zůstane letos poslední den v roce opuštěné. Co budou dnes herci dělat, když nebudou moct hrát?

„Atmosféru divadelního Silvestra mám rád. Obzvláště setkání s našimi diváky ve foyeru po skončení představení,“ říká David Vacke, který prožil na prknech domovské scény nejeden závěrečný den roku. „Nicméně si asi s nastalou situací doma nějak poradíme. Hlavně, abychom měli diváky co nejdříve po začátku roku nového,“ přeje si.

To Jitka Hlaváčová bude poprvé trávit Silvestra se synem a manželem v novém domečku, takže plán má jasný. „Budu se svou rodinou! Uděláme si odpoledne dlouhou procházku, večer sníme pár chlebíčků a hotovo. Já Silvestr moc neprožívám, takže ani přípravy na tento den nebudou nijak zvláštní.“

Podobně je na tom i Josef Kubáník. „Moc to organizované veselí nemám rád, takže si uděláme večer jako každý jiný, akorát si k tomu namažeme chlebíčky a o půlnoci si připijeme na nový, snad lepší rok,“ říká.

„ No je to výzva!“ říká na nezvyklé silvestrovské volno Tereza Novotná. „Určité návrhy už padly, teď půjde o to, co bude v daný den možné, co situace dovolí.“

„Modlil jsem se, abych neměl na Silvestra představení. Co bych za to teď dal,“ přeje si František Maňák

Rok 2020 zahýbal lidem s hodnotami a představami o životě. A i když se jedná „jen“ o volno na silvestrovskou oslavu, přehodnotil svůj vztah k němu i František Maňák.

„Dva roky v angažmá jsem se pokaždé modlil, abych neměl na Silvestra představení a povedlo se. Teď to vím dokonce dost dlouho dopředu, ale raději bych to představení měl,“ přiznává bez obalu herec, kterého mohli diváci obdivovat například jako zamilovaného Lacu v oceňovaném dramatu Její pastorkyňa, že mu hraní před diváky už opravdu chybí. „Navíc si i přes vědomí, že hrát nebudu, nemůžu pořádně nic naplánovat, ale to asi řešíme všichni,“ vysvětluje.

Celkové situaci přizpůsobí i letošní oslavy konce roku. „Předpokládám, že letošní Silvestr bude velmi poklidný. Což možná po roce, jako je tento, bude jen dobře.“