Šimon Caban nastuduje příští rok původní novinku Kocourkov-Brod

Slovácké divadlo nedávno představilo předplatné na rok 2019, které pod sloganem „Přijďte na kus!“ nabídne divákům šest nových titulů včetně oscarového Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo slavného muzikálu Chicago. Jednou z chystaných novinek bude také původní česká hra Kocourkov-Brod, kterou se souborem nastuduje přední český scénograf, režisér, architekt, fotograf a filmový tvůrce Šimon Caban. Hra vzniká přímo pro Slovácké divadlo a premiéra je naplánována na duben příštího roku.

"Do Slováckého divadla se těším. Někdy si říkám, že to je vlastně takový můj způsob „nevěry“. Změním prostředí a zamiluji se na těch pár týdnů, měsíců do jiného prostředí, do jiných lidí, do jiných situací. Dělat autorskou hru je nejvíc. Ale také nejvíc rizika, nejistoty. S ředitelem divadla Michalem Zetelem se známe z brněnského Buranteatru. Vážím si nesmírně jeho rozhodnutí a mého pozvání sem, které ale určitě usnadnila jistota v opoře divácké obce uherskohradišťského divadla," uvedl Šimon Caban.

Kocourkov-Brod je železniční stanice, do níž vlak nejezdí. V Kocourkově žije dívka. Do vedlejší vesnice, kde bydlí její nastávající, vede pouze jediná cesta – přes brod. Jestli se snoubenci k sobě dostanou a jakou cenu za to zaplatí, o tom rozhodnou životní zkušenosti, postoje a názory společnosti, která se náhodně sešla na last minute dovolené u břehů Středozemního moře v sanatoriu pro osoby trpící chronickým blahobytem.

"Když jsem uvažoval o anotaci, která by přitáhla a neodradila diváka v obavě, že půjde o aktivisticky politickou moralitu, mne napadlo – Společenská satira, při které se ukáže, že tu společnost, kterou kritizujeme, tvoříme my. Nebo – Společenská hra. O život. Nikoli vlastní. Může to být komedie? Sám ještě teď nevím, protože to je kouzlo procesu, ale vím, že i důležité věci se vnímají lépe, je-li jejich nositelem humor," dodal režisér.

Celý rozhovor se Šimonem Cabanem si můžete přečíst v novém listopadovo-prosincovém čísle divadelního dvouměsíčníku Časopis, který je právě nyní zdarma k dispozici přímo v divadle.