Simona Stašová znovu přiveze Shirley Valentine

S velkým úspěchem se v září setkala hra Shirley Valentine, kterou ve Slováckém divadle odehrála hvězda českého divadla a filmu Simona Stašová. Beznadějně vyprodané představení mělo tak nadšené divácké ohlasy, že divadlo vyslyšelo prosby zájemců, na které nezbyly vstupenky, a herečku pozvalo do Uherského Hradiště znovu.

"Divácký zájem o toto představení byl skutečně obrovský, proto jsme se rozhodli Shirley Valentine a Simonu Stašovou příští rok pozvat znovu. Výhodu budou mít noví předplatitelé, kteří budou mít jedinečnou možnost sehnat vstupenky na březnové představení v předstihu. Prodávat je začneme po Vánocích," uvedl ředitel divadla Michal Zetel.

Autorem Shirley Valentine je známý britský komediograf Willy Russell, který ve hře použil nový žánr: one woman show. Po jejím úspěšném uvedení v Liverpoolu se v roce 1988 hra přenesla do Londýna a v následujícím roce touto hrou debutoval na Broadwayi, kde během 9 měsíců dosáhla 324 repríz. V roce 1989 upravil hru na filmový scénář a stejně tak jako divadelní hra i její filmová adaptace získaly mnoho cen a nominací, např. Cena Laurence Oliviera za Nejlepší komedii, BAFTA za nejlepší scénář, cena TONY za nejlepší hru nebo nominaci na Zlatý Globus za nejlepší komedii.

Bravurní komedie o hledání vlastní identity je určena nejen všem ženám středního věku, které pomalu ztrácejí životní elán, ale i všem divákům, kteří mají rádi dobrou zábavu. Navíc je skvěle napsané monodrama, v němž herečka ztvárňuje nejen Shirley, ale zároveň všechny postavy jejího mikrosvěta, přímo stvořené pro hvězdu Městských divadel pražských Simonu Stašovou, která dlouho čekala právě na takovouto příležitost. Sama se vyjádřila, že tahle hra je právě o tom, co touží říct teď v tuto chvíli. Nápomocen jí v tom byl brněnský režisér Zdeněk Kaloč.

Dvě otázky pro Simonu Stašovou

Vyžaduje inscenace, kde stojíte na jevišti úplně sama, nějakou speciální přípravu a míváte ještě někdy trému?

Sama jsem hru upravovala čtyři měsíce, abych tam dostala kusy svého vlastního života, abych to byla já Simona se svými vlastními pocity a svojí vlastní zkušeností, a pak jsme se Zdeňkem Kaločem další tři měsíce zkoušeli i osm hodin denně. V té době jsem nevzala ani dabing a žádné natáčení, věnovala jsem se pouze a jenom Shirley. Ta poctivá práce se vyplatila. Dnes už přicházím do divadla půl hodinky před představením, protože se vlastně vůbec nelíčím a stačí mi pár minut usebrání před vstupem na jeviště, protože Shirley Valentine jsem dneska já sama. Těsně před si vždycky vzpomenu na svoje děti, že jsou zdravé, na svoje rodiče, že jsou v plné síle, poděkuju tam někam nahoru a jdu divákům předat ty krásné vtipné myšlenky, které Shirley Valentine má v hlavě a se kterými se chce podělit s diváky. Je to veliké štěstí.

Pokud zrovna netočíte nebo nehrajete divadlo, jak nejraději relaxujete?

Film a televizi, vlastně natáčení vůbec, jsem teď na nějaký čas odsunula na druhou kolej a věnuju se především divadlu, které mě naplňuje, a které, jak vidím, se lidem líbí. Snažím se teď tu energii, která mi v mých 63 letech zbývá, dávat hlavně tam, kde cítím, že je moje síla a kde mohu lidem něco dát sama ze sebe. Divadlu jsem v životě obětovala nejvíc, proto mi to divadlo také vrací. A když mám volno, tak si především čtu, když mě přizvou do své společnosti moji synové, tak všechno pustím a neváhám být s nimi, protože oni jsou u mě na prvním místě i před divadlem, a taky mám fenečku Pepinku, která mi dělá společnost jak doma, tak na zájezdech a je to můj milovaný „živáček“. Dvakrát, třikrát do roka se jedu nadechnout do mé milované Itálie, kde mě kromě mých přátel nezná nikdo, a to je velká úleva. Na ostatní věci už nezbývá čas, všechno ostatní už jsem si plnými doušky užila a vzpomínky jsou krásné.  

Celý rozhovor se Simonou Stašovou si můžete přečíst v divadelním dvouměsíčníku Slováckého divadla Časopis zde.