"Školní komedie" Úča musí pryč! boduje

Komedie jednoho z nejhranějších německých dramatiků  Lutze Hübnera Úča musí pryč! v podání slováckých herců a v režii Michala Zetela boduje. "Jsou to čtyři měsíce od premiéry a už máme odehraných třicet repríz. Tento týden jsme pro velký divácký zájem přidali do prodeje další čtyři představení," uvedl tiskový mluvčí Slováckého divadla a herec Josef Kubáník.

Hra vznikla ve spolupráci se Základní školou UNESCO Uherské Hradiště a divadlo ji uvádí v rámci alternativní dramaturgické linie SLoffÁCKÉ DIVADLO v netradičním prostoru školní třídy. "Naším cílem je v rámci tohoto cyklu oslovení těch skupin diváků, pro které není návštěva tradiční divadelní budovy pravidelným zvykem, ale jimž může předkládané téma něco říct. Jedinečné je také propojení netradičních míst s tématem her," řekl režisér a ředitel Slováckého divadla Michal Zetel.

Děj hry je aktuální a zabývá se otázkou smyslu školního vzdělávání. "Pětice rodičů vyzve třídní učitelku svých dětí, aby se třídnictví vzdala. Výuce prý chybí koncept, atmosféra v 5. B je špatná, žáci mají z učitelky strach. A to se má navíc brzy rozhodovat o přestupu dětí na víceletá gymnázia. Paní učitelka Milerová však nechce na návrh rodičů jen tak přistoupit – a velmi vyostřená třídní schůzka začíná," uvedla dramaturgyně Markéta Špetíková.

"Hra reaguje na proměny smyslu školního vzdělávání a pokračující hledání jeho nejlepší možné podoby. Pregnantně se však potýká především se situacemi ryze osobními. Každý z pětice rodičů se po svém snaží "zachránit" budoucnost svého dítěte, což občas vede k použití prostředků takřka nevybíravých a ukazuje se, že o chybějící "vzdělávací koncept" tak docela nejde," doplnila dramaturgyně.

V komedii účinkují Pavlína Hejcmanová, Jitka Hlaváčová, Tereza Novotná, Irena Vacková, Petr Čagánek, Josef Kubáník a Vladimír Salčák.

Hru divadlo uvádí v překladu Michala Kotrouše.