Slovácké chystá na sobotu velkolepou Noc divadel

Už tuto sobotu se Slovácké divadlo připojí k Noci divadel. Ta se slaví vždy třetí sobotu v listopadu a v divadelních stáncích po celé Evropě nabízí výjimečný program. Jedná se o jeden ze světově nejvýznamnějších světových divadelních svátků.

Její pastorkyňa je inscenace plná emocí

„Slovácké divadlo je u všech velkých divadelních okamžiků a Noc divadel není výjimkou. I letos se mají diváci na co těšit,” usmívá se herec a mluvčí uherskohradišťské scény Josef Kubáník.

Rozloučí se strhující Její pastorkyňa

Právě při letošní Noci divadel budou mít diváci možnost naposledy zhlédnout oceňovanou inscenaci Její pastorkyňa režiséra Michala Zetela. Na repertoáru Slováckého divadla byla necelé tři roky, dočkala se téměř třicítky repríz a dalších významných ocenění.

„Klidně bych ji hrála do šedesáti,“ říká Jitka Hlaváčová o Kostelničce

Ústřední roli hrdé a pyšné Kostelničky ztvárnila v oceňované inscenaci Jitka Hlaváčová. „Chybět mi bude moc. Klidně bych ji hrála až do šedesáti, tedy do věku, kolik Kostelničce v předloze je,“ směje se. „Jsem ale ráda, že Pastorkyňa bude mít hezkou a důstojnou derniéru v tak významný den, jako je Noc divadel. Taky mě těší, že diváci na ni vždy hezky reagovali, ať už dospělé publikum, ale i mladí lidé na školních představeních. To je pak největší odměna,“ dodává oblíbená herečka.

Ta si za ztvárnění Kostelničky vysloužila nejužší nominaci na Cenu Thálie a inscenace byla pozvána na největší a nejprestižnější divadelní přehlídku u nás, Divadlo Plzeň. „Obojí je ocenění, i když každé trochu jiné. Nominace na Thálii byla za můj výkon, i když vždycky zdůrazňuji, že patří všem, kteří se mnou na jevišti v Pastorkyni jsou. A pozvánka do Plzně je spíš ocenění pro divadlo a jeho dlouhodobou vysokou uměleckou úroveň. Ohlasy byly moc krásné, tak jsme snad reprezentovali dobře,“ dodává radostně.

„Myšlenkami budu u derniéry s vámi,“ vzkazuje režisér Michal Zetel

Je to téměř tři roky, co jsme uvedl do života Její pastorkyňu ve Slováckém divadle. Máte už tedy od premiéry určitý odstup. Jaká zkušenost to pro vás byla?

Krásná. Byla to moje poslední režie ve funkci ředitele a um. šéfa SD a osobně to beru jako pojmenování a završení mé éry z hlediska uměleckého. Nebylo potřeba téměř nic vysvětlovat... Hrálo jim to tak nějak samo.

Diváci na inscenaci reagovali velmi vstřícně, Jitka byla nominovaná na Thálii, Pastorkyňa se představila na festivalu v Plzni. Je to pro Vás zadostiučinění?

Nevím v jakém smyslu by to mělo být zadostiučinění.  Toto slovo mám spojeno s nějakým předchozím nepochopením či útlakem, ale já nic takového v Hradišti nepociťoval. Thálie je Jitčina práce a zásluha a to zcela po právu, a pozvání na festival je odrazem dlouholeté práce celého souboru. Mně naprosto stačilo, že jsem to vůbec mohl režírovat.

Budete mít možnost přijet se do Slováckého s Pastorkyní osobně rozloučit?

Bohužel ne. Na noc divadel, kdy má Pastorkyňa dermiéru, mám povinnosti ve svém novém působišti v Horáckém divadle v Jihlavě, ale myšlenkami budu s vámi. 

Noc divadel letos na téma hrdinové

V každém z divadel, které se k Noci divadel připojí, začíná program minutovým potleskem ještě před začátkem představení. Letos se do akce zapojila téměř šedesátka českých scén.

Tématem letošního jubilejního 10. ročníku jsou hrdinové. Návštěvníci se tak budou moci seznámit jak s hrdiny divadelních her, tak i divadelní práce a jejího zákulisí. A jako každým rokem se do tématu promítnou i aktuální společenské otázky, které divadelní scéna reflektuje.

Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více než desítky evropských zemí. Noc divadel v České republice je největším projektem v rámci European Theatre Night, a to nejen v počtu návštěvníků, ale také zapojených divadel a institucí. Cílem projektu je veřejnosti nabídnout srovnatelné kulturní vyžití jako projekty zaměřené na jiné kulturní obory – například Noc literatury či Muzejní noc. Noc otevřených divadel a výjimečných zážitků tak už desátým rokem prezentuje české divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě.