Slovácké divadlo má dvě nominace na Cenu Thálie 2013!!

Včera se v Národním divadle v Praze konala tisková konference, na níž zástupci Herecké asociace oznámili užší a širší nominace na Cenu Thálie 2013. Slovácké divadlo se od té chvíle může pyšnit hned dvěma nominacemi! Jména hereckých osobností, jež se probojovaly mezi ty nejúspěšnější v České republice, zní: Tereza Novotná a Tomáš Šulaj.

„Jsem hrdý na to, že stojím v čele tak úspěšného divadla,“ neskrývá pýchu na své herce principál Igor Stránský. Komise udělující respektovanou cenu byla nadšená především z inscenace režiséra Martina Františáka Nora a rozhodla, že mezi nejlepší herecké výkony loňského roku jednoznačně patří ty, které odvedli oba představitelé hlavních rolí.
Tomáš Šulaj (hraje advokáta Helmera) se dočkal širší nominace.
Jeho kolegyně jako představitelka titulní role je dokonce mezi třemi nejlepšími! „Moc mě to potěšilo, vyhrkly mi slzy radosti. Tím se zhmotnily všechny emoce, které mě provázejí od samého začátku zkoušení Nory. Zkrátka jsem si řekla, že mi ten rok 2014 pěkně začíná,“ prohlásila bezprostředně poté, co se o nominaci dozvěděla, Tereza Novotná, ověnčená od víkendu i cenami Slovácký Oskar 2013 a Kolombína 2013.
O mimořádné kvalitě dramatu Nora vypovídá i naše hostování v pražském Divadle v Dlouhé minulý týden. Zájem byl velký, na poslední chvíli se přidávaly židle, aby se vešlo co nejvíc zájemců. Pražskou reprízu si nenechaly ujít mnohé osobnosti českého divadelnictví – režiséři, ředitelé divadel, herečky, herci. Po skončení představení aplaudovaly několik minut ve stoje.
Sluší se dodat, že kromě režiséra a představitelů dvou největších rolí, se na úspěchu inscenace (na XXVIII. Divadelním plese v sobotu jí také odborná porota udělila cenu Pierot pro nejlepší inscenaci Slováckého divadla v roce 2013) velkou měrou podílejí autoři hudby Nikos Engonidis, výpravy Marek Cpin i dramaturgyně Iva Šulajová. V dalších rolích se v Noře ukázali i Jitka Josková, Zdeněk Trčálek, Pavel Hromádka, Irena Vacková a dva chlapci, kteří se střídají v roli malého Ivárka Matěj Pavlíček a Jan Šimek.
O Tereze Novotné natáčí medailon Ondřej Kepka, jenž rovněž zrežíruje i vyhlašování cen  a též jeho přímý televizní přenos (29. března na ČT1 v hlavním vysílacím čase). I my společně s Terezou budeme napjatě očekávat, která ze tří finalistek získá Cenu Thálie 2013.
„Ať už to dopadne jakkoliv, Slovácké divadlo se opět zapsalo mezi ty nejlepší.“ uzavírá ředitel Igor Stránský

(Slovácké divadlo se doposud chlubí dvěma Tháliemi. Tu první v roce 2006 vybojoval jako jediný zástupce regionu v muzikálové kategorii Tomáš Šulaj. Získal ji za mimořádné ztvárnění postavy Jerryho Lukowského v muzikálu Donaha!. Díky obrovské popularitě mezi diváky máme muzikál i po více jak sto reprízách pořád na repertoáru, téměř vyprodaná je i repríza 5. března.

Druhá Thálie pak zamířila do rukou legendární české herečky Květy Fialové, jež ji získala za jedinečné pojetí postavy Maude v černé komedii Harold a Maude.
Kromě dvojího zisku Thálie bylo hercům Slováckého divadla v minulosti uděleno i několik dalších nominací.)

Nora měla při svém pražském představení mít derniéru. Zájem o ni však projevilo několik tuzemských divadelních festivalů. V současnosti se vedou jednání a možnost dalšího uvádění je tedy otevřená.