!!! Slovácké divadlo mění titul: místo Vojny uvede světovou premiéru Modrých květů !!!

Slovácké divadlo nabízelo předplatitelům roku 2011 slavnou hru E. F. Buriana Vojna v režii J. A. Pitínského. Ten se však zotavuje ze zdravotních komplikací a s lítostí musel avízovanou inscenaci přesunout na další rok. Pro uherskohradišťské divadlo to znamenalo najít nového režiséra i titul, který by Vojnu dokázal plnohodnotně nahradit. Povedlo se a zaznívají i hlasy o tom, že hledání bylo úspěšnější, než by kdokoliv čekal. Slovácké divadlo totiž jako první na světě uvede dramatizaci románu Modré květy v režii Jakuba Macečka.

Autorem Modrých květů je slavný francouzský prozaik, básník a matematik Raymond Queneau, jenž dokázal do příběhu o jednom velkém snu a snaze vyrovnat se se svým já, vtěsnat spoustu humoru a pozoruhodných situací. „Když jsme zastupující agenturu žádali o autorská práva, překvapilo nás, že žádné jiné divadlo na světě ještě po látce nesáhlo. Přitom přímo vybízí po divadelním zpracování. Jsme rádi, že budeme první a nabídneme tak divákům opět něco mimořádného a unikátního, co jinde vidět nemohou,“ raduje se představitel jedné z hlavních rolí a mluvčí divadla Josef Kubáník.
Nastudování Modrých květů se ujme Jakub Maceček. Uherskohradišťský soubor moc dobře zná, v předchozích letech s ním nastudoval už tři inscenace, divácky nejúspěšnější byla mozaika ze života Francoise Villona s názvem Villon F. (Na krk oprátku ti věší). Kromě desítek vyprodaných repríz inscenace zabodovala během přehlídky České divadlo v Praze, kde skončila mezi třemi nejpozoruhodnějšími projekty roku 2007. I díky této zkušenosti se režisér Maceček obklopil stejným týmem, s jakým na jeviště přenesl životní příběh francouzského básníka – výtvarnicí Evou Jiřikovskou a hudebníkem Davidem Smečkou oceněným cenou Alfréda Radoka. Dramatizace pochází z dílny režiséra samotného, jeho ženy Gabriely a Vladimíra Fekara. Nad celým projektem dramaturgicky dohlíží Iva Šulajová. „V Hradišti je, myslím, velmi kvalitní soubor a je tu z koho vybírat. Navíc v naší hře je spousta zpívání, budeme mít živou muziku a k tomu jsou tady herci po všech těch muzikálech pěkně vycepovaní,“ chválí soubor s úsměvem režisér. Novinku Modré květy začali herci zkoušet před několika dny, premiéra se plánuje na leden příštího roku. Divadelníci věří, že nový atraktivní titul přiláká další nové předplatitele, jejich počet se nyní blíží k sedmi tisícům, divadelníci by rádi překonali magickou osmitisícovku.