Slovácké divadlo na Mezinárodním festivalu Divadlo Plzeň: "Jakýkoli festival je vždycky prestižní záležitost," říká ředitel divadla Michal Zetel

Slovácké divadlo zavítalo na nejprestižnější tuzemský divadelní festival Mezinárodní festival Divadlo Plzeň naposledy v roce 2017 s kontroverzní inscenací režisérky Anny Petrželkové Měsíc nad řekou. Ocitlo se ve společnosti souborů z celého světa, před dvěma lety to byli například Brigata Totem Circus Show z italského Turína, rumunské Národní divadlo Târgu-Mureş nebo pražské Divadlo v Dlouhé. Přehlídka každoročně hostí ty nejlepší divadelní počiny Evropy. Letos Slovácké divadlo na festivalu uvede ve čtvrtek 12. září inscenaci Martina Františáka Kříž u potoka.

"Jsme jediným divadlem z regionu, které opakovaně míří mezi evropskou špičku a je pro nás ctí, že Zlínský kraj budeme opět reprezentovat právě my," říká mluvčí slovácké scény a herec Josef Kubáník.

Přehlídka Divadlo Plzeň konfrontuje českou profesionální divadelní tvorbu se špičkovými zahraničními inscenacemi, a přibližuje tak české divadelní i laické veřejnosti moderní divadelní trendy.

"Jakýkoli festival je vždycky prestižní záležitost. Je to možnost ukázat svou práci kolegům a kulturní veřejnosti a zcela otevřeně se pochlubit svými výsledky. Kdo tvrdí, že mu především o tohle nejde, myslím, že malinko lže. Navíc je to možnost konfrontovat naši práci s přece jen poněkud jiným publikem," dodává ředitel slovácké scény Michal Zetel.

Měsíc nad řekou, který slováčtí divadelníci uvedli na festivalu Divadlo před dvěma lety, patřil k inscenacím, které vyvolávaly už od premiéry rozporuplné reakce. Stačí připomenout diváka, jenž během představení hlasitě volal, že režisérka je kráva (dotyčný se poté hercům i celému divadlu omluvil), na opačné straně pak byli diváci, kteří na konci tleskali vestoje.

Na festivalu v Plzni se hra Fráni Šrámka o mládí a zralosti, o konfliktu ideálu a žité skutečnosti, o atmosféře okamžiku a dnech všednosti, o hrdém vzdoru, vzletu "orlích křídel" a pohodlné rezignaci setkala s velkým ohlasem. "Podařilo se nám to, co je na divadle nejcennější. Vyvolávat emoce. Chceme provokovat, dráždit, nutit publikum k přemýšlení, proč jsou věci tak, jak je vidí a doufáme, že se nám podaří zaujmout festivalové publikum i letos," konstatuje Michal Zetel.

Letos Slovácké divadlo uvede na festivalu nejúspěšnější inscenaci loňské sezóny Kříž u potoka režiséra Martina Františáka

Recenzi Terezy Hýskové o této inscenaci, kterou zveřejnily Divadelní noviny, si můžete přečíst zde

(blš)