Slovácké divadlo opět mezi evropskou elitou

V pátek 21. června začal v Hradci Králové již XIX. Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů. Festivalová dramaturgie má za hlavní kritérium kvalitu nabízených představení. V přípravné dramaturgické skupině je řada respektovaných teatrologů a kritiků. Pro nás je ctí, že i letos bylo pozváno Slovácké divadlo. Právě dnes na hlavní scéně Klicperova divadla zahrajeme náš Višňový sad v režii Oxany Smilkové. (Podívejte se na černobílé fotografie Filipa Fojtíka - ZDE...)

„Do Hradce Králové jezdíme už téměř pravidelně, naše účast ale není samozřejmá. Vždycky musíme dramaturgy přesvědčit, že jsme opět na svět přivedli mimořádnou inscenaci,“ říká ředitel Igor Stránský a poukazuje na jednu pozoruhodnou věc. „My těch inscenací máme hned několik. Těší mě, že na některý festival jede například Kalibův zločin, na jiný právě Višňový sad.“
Inscenace zaujala už po premiéře v září loňského roku. „Slovácké divadlo zase jednou předvedlo sílu ansámblu,“ napsal po premiéře divadelní recenzent J. P. Kříž a další mu dali zapravdu. „Bylo to velice náročné zkoušení, ale vyplatilo se,“ prohlásila představitelka Ani Jitka Josková, jež nechyběla v žádné uherskohradišťské inscenaci režisérky Smilkové. „Rádi v Hradci ukážeme, že nás divadlo pořád baví a že nám jde,“ dodává.