Slovácké divadlo se stává jednou z prvních obětí koronavirové krize. Snižuje počet kmenových herců

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti zažívá jedno z nejtěžších období posledních let. Kvůli koronavirové krizi přišlo o více než třetinu rozpočtu z tržeb a vedení divadla tak stálo před rozhodnutím, zda úspěšnou scénu de facto zavřít, nebo sáhnout k razantnímu, byť bolestivému opatření.

„Po dlouhé a náročné debatě s naším zřizovatelem, kterým je Město Uherské Hradiště, jsme se rozhodli pro druhou variantu. Divadlo chceme zachránit stůj co stůj,“ říká jeho ředitelka Libuše Habartová.

Zároveň vysvětluje detaily z hospodaření uherskohradišťské scény.

„Divadlo má rozpočet 50 milionů korun a v této částce počítá s 18 miliony z tržeb. Ale v současné době, kdy už přes půl roku nehrajeme, nám peníze chybí. Hledali jsme úspory na všech možných místech. Změníme dodavatele energií, vrátíme nevyužívané pohostinské pokoje, nepřijmeme mzdovou účetní a její práci si rozdělíme mezi sebou, nepřijmeme odcházejícího jevištního technika a tak bych mohla pokračovat. Nakonec mi ale nezbylo nic jiného, než se ve spolupráci s uměleckým šéfem Lukášem Kopeckým podívat i na vytíženost herců,“ přibližuje Libuše Habartová.

Výsledkem je ukončení pracovního poměru sedmi herců k 31. květnu a jejich přechod na licenční smlouvy. Ty tak byly nabídnuty Jaroslavě Tihelkové, Monice Horké, Anně Pospíchalové, Alžbětě Mahdalové, Petru Čagánkovi, Davidu Macháčkovi a Martinu Hudcovi - všichni jmenovaní nabídku přijali.

„To znamená, že ve Slováckém divadle nekončí, se všemi budeme dále spolupracovat minimálně do dohrání nazkoušených inscenací. Chci, aby zůstali součástí divadla, jen půjde o spolupráci na jiné bázi,“ vysvětluje umělecký šéf Lukáš Kopecký, který výběr herců, kterých se opatření dotkne, přirovnal k Sofiině volbě. Zároveň dodal, že šetřit se bude i na nově studovaných inscenacích.

„Přišli jsme o třetinu rozpočtu a nazkoušíme tak i o třetinu méně novinek, tedy čtyři, a to jak v roce následujícím, tak i v roce 2023. Pro všechny z nás je to mimořádně bolestivé a stálo nás to hodiny a hodiny jednání a mnoho probdělých nocí,“ dodal umělecký šéf Lukáš Kopecký.

„Pevně věřím, že celou tu komplikovanou situaci ustojíme a Slovácké divadlo zůstane důležitou součástí Uherského Hradiště. Nic jiného si s kolegy nepřeji,“ uzavřela Libuše Habartová.