Slováčtí herci nastudují slavný román o Moby Dickovi

Velkolepý příběh o zaslepeném boji s přírodou Bílá velryba uvede v listopadu Slovácké divadlo. Román amerického autora Hermana Melvilla z roku 1851 (v originále Moby-Dick; or, The Whale) je považován za jedno z vrcholných děl americké literatury a diváci jej uvidí na konci letošního roku v české premiéře. Režie se ujal Michal Skočovský (na snímku).

"Melvillův román je komplikovaná, mnohovrstevnatá až náboženská věc. My se budeme věnovat epické lince knihy, což je dobrodružný námořnický příběh pro děti," uvedla na zahajovací zkoušce dramaturgyně novinky Markéta Špetíková. "Herman Melville patří k největším americkým autorům 19. století. Bílá velryba je také encyklopedií velrybářství, ale i složitý teologický román inspirovaný biblickým příběhem o Jonášovi, na který navazují jednotlivé postavy hry," dodala dramaturgyně.

"Naše Bílá velryba bude komorní a intenzivní, určena by měla být pro třetí až šestou třídu. Jednoduchou scénu by měly doplnit i drobné projekce," prozradil režisér pohádky Michal Skočovský, který v minulé sezóně nastudoval v Uherském Hradišti úspěšnou inscenaci Přes ploty a před dvěma lety oblíbenou komedii Čarodějnice v kuchyni. "Bílou velrybu jsem zvolil proto, že je v ní i nádech ekologie a věnuje se tématu výlovu velryb," doplnil režisér.

Nedílnou součástí připravované inscenace budou i kostýmy, které pro Slovácké divadlo vytvořila Lucie Šperlová. "Kostýmy jsou kombinací starého a nového. Jsou inspirované prvky devatenáctého století a moderním oblečením. Vycházet budeme i z recyklace kostýmů z divadelního fundusu," uvedla kostýmní výtvarnice.

Předpremiéra proběhne v pondělí 12. listopadu na Malé scéně, slavnostní premiéra je naplánována na druhý svátek vánoční, 26. prosince.