Zítra čeká diváky v televizi pohádková Lucerna

Už potřetí se mohou diváci televize TVS potkat s herci Slováckého divadla. Zítra na ně od 18.00 čeká úspěšná Lucerna režiséra Igora Stránského.

Anna Pospíchalová jako Kněžna a Pavel Hromádka v roli Dvořana

„Moc rád na tu inscenaci vzpomínám a podle ohlasů diváků si možná trochu neskromně myslím, že se nám všem povedla,” říká režisér diváckého hitu, ve kterém se objevil skoro celý soubor od Jiřího Hejcmana v roli Mlynáře, přes Annu Pospíchalovou coby Kněžnu až po Vladimíra Doskočila a Josefa Kubáníka v postavách vodníků Ivana a Michala.

Lucerna měla premiéru v listopadu 2013 a vydržela na repertoáru téměř dva roky.

Co napsal recenzent J. P. Kříž

„V Uherském Hradišti měl režisér Igor Stránský s dramaturgyní Ivou Šulajovou mimořádně šťastnou ruku při výběru spolupracovníků. Vévodí jim Eva Jiřikovská, jedna z nejpřemýšlivějších českých scénografek. Neviděl jsem už dlouho na české scéně nic tak dokonalého. A muzika! V Hradišti notami střídmě hýřil Hradišťan Jiří Pavlica. Škarohlídům jeho kumštu navzdory. Inscenace jímavá, křehká, čistá. Režisér se rozhodl nechat působit především mistrovo slovo. Nikdy jinde Lucernu tak dobře nezahráli! Ostatní prominou, ale nad ostatní ční mladý vodník Michal Josefa Kubáníka. Ne, Jiráskova nejlepší hra není mrtvá. Rozzářila se znovu - a s nemenším apelem: Mějme svou historii, neohýbejme hřbety a polepšeme se.“

David Vaculík mi bral repliky,“ prozradil představitel Mlynáře Libora Jiří Hejcman

Jiří Hejcman je stálicí uměleckého souboru Slováckého divadla už 20 let a svůj talent prokázal v mnoha úlohách. I proto si ho režisér Igor Stránský do Lucerny vybral jako představitele jedné z hlavních rolí, a to Mlynáře Libora. Co o oblíbené a divácky atraktivní hře řekl?

Jirko, co je to za kouzlo, které láká do hlediště stále nové a nové diváky na Lucernu?

Lucerna je klasika, česká klasika. A ke klasice, v jakékoli podobě, se snad všichni rádi vracíme. V dnešní přemodernizované době, neustále rychleji spěchající nevím kam, je i čím dál víc vyhledávaná.

Vzpomínáte si, kdy jste viděl Lucernu na jevišti poprvé? Jak na vás zapůsobila?  

Viděl a zároveň jsem si v ní i zahrál před mnoha a mnoha lety, když jsem tuto možnost dostal jako student konzervatoře v brněnském Mahenově divadle. Má role Hejkala byla sice beze slov... Ne, vlastně tam jedno bylo: „Hú!!!!“

Lucernou prošli snad všichni čeští herci. Kdybyste ji mohl obsadit vy, jaké role byste kolegům přisoudil?

David Vaculík si neustále v šatně opakoval větu: „Té lípy se nevzdám!“, což je Mlynářova, tedy moje replika, tak asi po ní toužil on. Také často bývá vídán nad Traplicemi, kde bydlí, u větrného mlýna, jak si něco mumlá a rozhazuje kolem sebe mouku. Tak nevím.

První vodník, který neumí plavat? Josef Kubáník

Ve významných rolích vodníků se v hradišťské Lucerně představili Vladimír Doskočil (Ivan) a Josef Kubáník (Michal).

„Hrát Vodníka Michala pro mě bylo velké vyznamenání. Je to role, kterou hrály v Národním divadle takové osobnosti jako Eduard Kohout, Stanislav Neumann, Jiří Hrzán, z žijících kolegů si ji střihl třeba Oldřich Kaiser, Jirka Langmajer, Vojta Dyk, ale má ji za sebou třeba i Zdeněk Trčálek, který do ní byl obsazen, když hrál s ochotníky v Karolince,” usmívá se při vzpomínce na Lucernu Josef Kubáník.

„Jožka měl laťku hodně vysoko, často jsme spolu vedli ostré umělecké disputace ohledně přístupu a celkového pojetí této postavy. A hlavně jaké má vodník v dnešním světě poselství. Pro Jožku to byl ale protiúkol, jak se u divadla říká postavám, ke kterým člověk nemá úplné předpoklady, protože to byl první vodník, který neuměl plavat,“ směje se ještě dnes Zdeněk Trčálek.

Záznam Lucerny začíná zítra v televizi TVS v 18 hodin. Z důvodu autorských práv nezůstane v archivu a televize ji odvysílá jen jednou.