V sobotu má premiéru komedie (nejen) o urně!

Už tuto sobotu představíme komedii Popel a pálenka, v níž hlavní roli vytvoří Květa Fialová. (Veřejná generální zkouška odstartuje tradičně v pátek v 10.00 hodin.) „Ještě jsme ani neměli premiéru a mezi diváky je už takový zájem, že nestačíme přidávat představení,“ libuje si ředitel a zároveň i režisér novinky Igor Stránský. Bude to třetí role Květy Fialové ve Slováckém divadle.

Přesně týden před veřejnou generální zkouškou nové komedie se loučila ta první, v níž Květa Fialová se Slováckým divadlem spolupracovat začala - Harold a Maude. Premiéru měla před více než třemi lety a divadlu přinesla ovace napříč republikou. Květa Fialová navíc získala za ztvárnění svérázné hraběnky Maude Cenu Thálie a titul natočila do Zlatého fondu Česká televize.
O dva roky později vznikl v režii Zoji Mikotové dojemný příběh Oskar a růžová paní. V něm hraje Květa Fialová ošetřovatelku těžce nemocného chlapce. Inscenace ukázala, jak vzácnou symbiózou je na jevišti herecké setkání legendární herečky a jejího přítele Josefa Kubáníka. Tentokrát posbíral za ztvárnění desetiletého Oskara několik trofejí on včetně nominace na Cenu Alfréda Radoka.
A do třetice? „Tentokrát jsme vsadili na ryzí komedii. Jsem přesvědčený, že je na ni správný čas. A zároveň diváci uvidí paní Květu v neuvěřitelné kondici,“ těší se na dávno vyprodanou premiéru režisér Stránský.


O čem je komedie Popel a pálenka?

Černá komedie se odehrává v dnešních Helsinkách v jedné trochu pomatené, i když docela typické rodině. Svérázná vdova Věra Malmgrenová se rozhodne, že si urnu s popelem svého zesnulého manžela odnese ze hřbitova domů. Za ní se však přiřítí i chamtivé příbuzenstvo, které, aniž by tušilo, že je matka slyší, začne vymýšlet plán, jak ji zbavit svéprávnosti, díky čemuž by se dostalo k velkému majetku. Čerstvá vdova ale zasáhne dřív, než by kdokoliv tušil. Do všeho se ovšem vloží bláznivý psychiatr, falešný tapetář a dávný milenec paní Věry…


3x proč pro Květu Fialovou

Proč jste se rozhodla přijmout už třetí nabídku ke spolupráci ze Slováckého divadla?
Miláčku, to je tak snadné. Protože v Hradišti dělají vynikající divadlo, protože mám ráda diváky, protože si vážím režiséra a ředitele Igora Stránského a hlavně proto, že si opět můžu zahrát s Pepíčkem Kubáníkem.

Proč jste si vybrala právě komedii Popel a pálenka?
Tu jsem si nevybrala já, na té se dohodli v divadle, protože jsou přesvědčení, že je to přesně ta hra, která by se divákům mohla líbit. Mně pak jen Igor Stránský zavolal a zeptal se, jestli bych do toho šla a já jsem souhlasila. Ale bojím se, abych jim to nekazila.

Proč ve vašem věku pořád ještě hrajete divadlo?
Nebojte se, až budu v penzi, tak se na to vykašlu. Ale jsem ještě pořád mladá holka. Každý den někde skáču. Skáču, skáču, až doskáču.


Kdo hraje v Popelu a pálence

Květa Fialová – čerstvá vdova Věra: S ničím se moc nemazlí. Když má pocit, že by měla mít manžela doma, popadne na pohřbu jeho urnu a elegantně odkráčí do svého domu. Není to ale jediné překvapení, které všem okolo způsobí.

Jaroslava Tihelková – služka Kirsti: Služebná, která toho v domácnosti paní Věry už hodně zažila a hodně si také pamatuje. Ukáže se ovšem, že o některých záležitostech celou dobu nemluvila. A přitom jsou v jejím životě zásadní.

Monika Horká – dcera Annika: Stále tvrdí, že jí jde o maminčino blaho. Nakupuje spoustu zařízení do domácnosti, ale k plánu, jak maminku o veškerý majetek připravit, se ráda přidá. Co jí k tomu asi vede?

Josef Kubáník – syn Robert: Vystudovaný architekt, který se však více než návrhům bytů věnuje alkoholu. Není divu, že jej připravil o veškeré peníze, a ty by se přitom hodily na splacení dluhů. Tak přistoupí na bláznivý nápad vyhlásit maminku za nesvéprávnou.

Alžběta Kynclová – bývalá snacha Ester: Neskrývá se nesympatiemi k paní Věře, neskrývá se dokonce ani s hamižností, se kterou by ráda bývalou tchýni doslova o všechno oškubala. A jde na to hodně svérázně.

Vladimír Doskočil – bývalý milenec Viggo: Kde by jej napadlo, že nejenom své někdejší velké lásce, ale všem okolo převrátí život naruby.

Jiří Hejcman – psychiatr Fredrik: Najali si jej příbuzní paní Věry, aby jim vypracoval posudek o nesvéprávnosti paní domu. Jenže on má vášnivý vztah k vodnímu slalomu...