Světová premiéra Přes ploty už v sobotu!

Zcela poprvé vstoupí už tuto sobotu 6. ledna na jeviště unikátní hra - jevištní adaptace knihy Fedora Gála a anonyma Matěje Přes ploty. Novinku se souborem nastudoval režisér a spoluautor dramatizace Michal Skočovský. Přes ploty bude prvním titulem nového předplatného na rok 2018 nazvaného Kde domov tvůj? Slovácké divadlo.

O čem je Přes ploty? Mladý národní socialista, anonym Matěj, oslovil mailem Fedora Gála s otázkou, za jaké hodnoty by byl ochoten evropský liberál položit svůj život. Slovenský sociolog, dokumentarista a publicista odpověděl a následovalo několikaleté dopisování, které trvá dodnes. Na jaře letošního roku vydaly jejich konverzaci Větrné mlýny a brzy na to po ní sáhlo i Slovácké divadlo.

"Proti sobě stojí veřejná osoba - žid, intelektuál, demokrat a tazatel, který je zástupcem ideologie nacionálního socialismu. Postavu tazatele si divák představuje postupně. Matěj je outsider, který se neumí zakořenit a najít svůj společenský status. Vede dialog s Gálem, který žije v uzavřeném světě elit. Hra zobrazuje i česko-slovenské vztahy, postoje k vlastenectví a národu, postoje k holocaustu, válce, Romům a podobně, ale zásadní hodnotou je dialog dvou protikladů," řekl spoluautor dramatizace Martin Kubran.

"Hned, když jsem knihu přečetl poprvé, získal jsem pocit, že by její téma mělo zaznít i v divadle. Na druhé přečtení jsem zjistil, že existuje mnoho paralel mého a Matějova života, které nějakým způsobem rezonují. Prošli jsme podobným způsobem života, oba jsme žili například v zahraničí, pouze s tím rozdílem, že já jsem se v mládí přiklonil na ´opačnou stranu barikády´", uvedl režisér Michal Skočovský.

Novinku Přes ploty Slovácké divadlo uvede v dramatizaci Martina Kubrana a Michala Skočovského. Kostýmy navrhla Kateřina Doleželová a hudbu složil Ondřej Švandrlík. Dramaturgie se ujala Markéta Špetíková.

V nové inscenaci se představí Pavel Hromádka jako Fedor Gál, v roli Matěje alternují Petr Čagánek, Monika Horká, Martin Hudec, David Macháček, Pavel Majkus, Barbora Nesvadbová, Petra Staňková a Jaroslava Tihelková.