Těhotná herečka Klára Vojtková: "V této sezóně jsem měla překrásné herecké příležitosti"

Herečka Slováckého divadla Klára Vojtková je těhotná a brzy odejde na mateřskou dovolenou. V letošní sezóně získala jedna z výrazných tváří uherskohradišťského souboru diváckou cenu Slovácký Oskar a také cenu odborné poroty Největší z pierotů za ztvárnění postavy Evy v dramatu Karoliny Světlé Kříž u potoka v režii Martina Františáka

"Je to samozřejmě hezký pocit. Já měla v této sezóně překrásné herecké příležitosti, ke dvěma největším úkolům – Kříži u potoka a Mnoho povyku pro nic jsem tak trochu předčasně utíkala z mateřské, zkoušení proto stálo nemálo sil mých i celé rodiny. Tak jsem prostě ráda, že jsem ty šance proměnila. Těší mě obzvlášť, že diváci ocenili Kříž u potoka i přesto, že jde o vážnější kus," říká herečka a vzpomíná na zkoušení úspěšné inscenace i na svou roli Evy. 

"Eva je podivná osoba, porozumět jejímu jednání hlavou moc nejde. Též přístup Martina Františáka byl analýze a logice spíš vzdálen, asi proto k ní mám silnou emotivní vazbu. Ještě v generálkovém týdnu jsem měla pocit, že inscenace stojí jen na atmosféře, což jsou pro mě vratké základní kameny, ale už při premiéře jsem pochopila, že jde o mimořádnou souhru jednotlivých složek – hudby, scény, kostýmů, světel… a hlavně herců na jevišti. Mohla jsem se nejen opřít o své partnery, ale doslova na nich viset, a ono to pak prostě fungovalo. Takže Zdeni, Tome, Irenko, i vy všichni ostatní, díky za ten boží zážitek," dodává Klára Vojtková.

A jsou ceny pro Kláru Vojtkovou důležité? "Ocenění je příjemné, ego se tetelí. Ale jasnější zpětnou vazbou mé práce je, když si mě režisér opětovně obsadí, svěří mi i nelehký herecký úkol. A pak když se kolegové těší, že se zase někdy jako partneři potkáme na jevišti. Ti, jako jediní, jsou totiž u celého procesu zkoušení i u každé reprízy, jsou tedy nejpovolanějšími kritiky. To jsou pro mě ceny nejvyšší."

(blš)