Tereza Hrabalová: Jesus Christ Superstar v Hradišti? Nevěřila jsem!

Už pátým rokem působí v angažmá Slováckého divadla mladá talentovaná herečka Tereza Hrabalová. Těsně před letními prázdninami si premiérově užila jednu z hlavních rolí v laskavé komedii Deskový statek, kde hraje Julii, dceru prohnaného makléře Fistra. A s novou sezónou se pomalu začíná připravovat na další výzvu – roli Máří Magdalény ve slavném muzikálu Jesus Christ Superstar.

Terezo, jaké jste měla prázdniny?

Byly kratší než obvykle, celou tou situací kolem nás. Ale i tak jsem stihla nabrat síly na naší úžasné chalupě ve Velkých Karlovicích, kde si vždy moc dobře odpočinu. Trávila jsem také čas se svojí čtyřletou sestřičkou a chodila s naším psím miláčkem na procházky do přírody. Taky jsme s přítelem stihli nocovat v autě v krásné přírodě, což byl moc pěkný zážitek. 

Před prázdninami jste ještě stihli odloženou premiéru Deskového statku - a pak se na pár týdnů rozjeli odpočívat. Jaké to pro herce je, mít hned po premiéře velkou pauzu?

Deskový statek jsme zkoušeli v podstatě od začátku roku, v březnu nám jej přerušil covid. Ale i tak jsme do března udělali hodně práce. Nikdo z nás nevěděl, kdy se přesně do divadla vrátíme, takže jsme ani nevěděli, jak intenzivně pokračovat v domácí přípravě. Vrátili jsme se 1. června, dozkoušeli inscenaci a dovedli ji k premiéře. Po tak dlouhé pauze všichni předvedli opravdu skvělý výkon. Co se týká prázdnin, je vždycky těžké mít dlouhé pauzy mezi reprízami, zvlášť když je inscenace čerstvá a nezažitá. 

Jak jste vůbec prožívala karenténní pauzu a s ní spojená omezení? 

Karanténa pro mě byla ze začátku šokem. Ale zvykla jsem si. Nechtěla jsem si připustit, že se něco děje. Bylo to všude kolem a všichni jsme se museli začít řídit novými pravidly. Zjistila jsem, že v nouzovém stavu se ukazuje, jací lidé doopravdy jsou. Někteří panikařili, někteří to neřešili a někteří intenzivně pomáhali. Jsem moc ráda, že mí kolegové byli v té třetí skupině a bylo vidět, že jsme skvělá parta i v krizovém stavu. Chci jim za to moc poděkovat. Já sama věřím tomu, že to mělo nějaký důvod, a možná jsme se měli už konečně všichni zastavit a uvědomit si, co je v životě důležité.

Když se přestaneme ohlížet, čeká na vás teď krásný úkol. Role Máří Magdalény ve slavném muzikálu Jesus Christ Superstar. Věděla jste, o jaké dílo se jedná?

Upřímně jsem ho znala jen okrajově. Ale věděla jsem o jeho náročnosti. Když jsem zjistila, že ho budeme zkoušet, nevěřila jsem tomu. I když náš soubor má úžasné kvality a schopnosti, nedokázala jsem si to na našem jevišti zkrátka představit. Tady v Hradišti, na Slovácku! 

Každodenní zkoušky vás teprve čekají. Připravujete se ale už teď?

Začali jsme už v červnu pěveckými zkouškami s úžasným korepetitorem, panem Petrem Svozílkem, který má velké zkušenosti a ví, co dělá. Po pár zkouškách jsem byla příjemně překvapená, že nám to hezky jde a naše hlasy pěkně zní. Dost se mi ulevilo a potěšilo mě, že jsme fakt dobří! (smích) Pěvecké zkoušky pokračují od poloviny srpna. Takže intenzivně pracujeme, abychom dosáhli toho nejlepšího výsledku, s panem režisérem začneme zkoušet až během září. Máme čas do listopadu, takže věřím, že to dáme dohromady a že to dopadne dobře. A taky je to pro nás obrovská zkušenost a výzva, a za to jsem vděčná. 

Co pro vás bude na roli Míří Magdalény nejtěžší? A na co se naopak nejvíc těšíte?

Máří Magdalena je krásná postava, myslím, že velmi klidná a mírná. Je to pro mě velký úkol a budu se snažit udělat maximum. Pěvecky je náročnější, ale nedá se srovnat s náročností hlavních mužských rolí. Nejvíc mě baví souznění vícehlasů v některých skladbách a na to se asi nejvíce těším. I když jsem v tu chvíli součástí sboru, je to pro mě nejsilnější. Obecně všichni do jednoho máme velké úkoly a učíme se zatím skoro všechno. Bude to dřina, ale stojí to za to.