Thálie Květy Fialové? Výkřiky i přetečená vana

„Cena Thálie za rok 2010 byla udělena Květušce Fialové,“ oznámila v sobotu 26. března krátce po 21.00 hodině herečka Simona Postlerová a Národní divadlo vykřiklo. „Děkuji mému Haroldovi. Miluji ho.  Děkuji Slováckému divadlu, to je moje divadlo Národní,“ pronesla z prken naší první scény jednaosmdesátiletá herecká legenda. Co se v tu chvíli dělo v Uherském Hradišti?

„Seděla jsem u televize, držela pěsti, dostávala do nich křeče a jak se ozvalo Květuščino jméno, vykřikla jsem, až jsem málem přišla o hlas,“ vypráví herečka Jitka Josková, která v komedii Harold a Maude hraje postavy Haroldových nápadnic. „Hned po skončení přenosu jsem kolegům telefonovala do Prahy, bylo vidět, že jsou šťastní a my ve Slováckém divadle taky,“ dodává. Herecká kolegyně Monika Horká podobnou situaci zažila před několika týdny, když vybojovala hlavní cenu na festivalu České divadlo. „Byla jsem u televize jako zhypnotizovaná. Nepochybovala jsem, že to Květa dostane. Kdo jiný? Ale jak jsem se u ní zasekla, tak mi přetekla vana,“ usmívá se při vzpomínce na sobotní večer herečka. I ona v komedii o krásném přátelství osmdesátileté hraběnky a mladého muže hraje.
Napětí vládlo i ve Slováckém divadle samotném, kde se hrála další repríza detektivní komedie 39 stupňů. „Pořád jsme odbíhali k televizi, najednou byla větší nervozita v zákulisí, než na jevišti,“ vybavuje si herec David Vaculík.  „Naše představení skončilo, my jsme se řítili k obrazovce a zrovna v tu chvíli Květa cenu dostala. Naše pánská šatna se během minuty proměnila v jeden velký mejdan,“ vypráví herec.
A jak večer prožíval Josef Kubáník, kterého si Květa Fialová do postavy Harolda vybrala? „Seděl jsem v první řadě Národního divadla a byl tak nervózní, že půlka přenosu šla úplně mimo mě. S Květou jsme na sebe pořád nenápadně mávali a když cenu dostala, tak jsem vykřikl radostí,“ vzpomíná herec. „A pak zas nevím, co bylo. Jen jsem seděl, díval se na Květu, viděl na ní, jak je šťastná a tekly mi slzy.“
Thálii samozřejmě ve Slováckém divadle patřičně oslaví. „Nejbližší repríza Harolda a Maude bude 19. dubna. Do té doby připravíme Květě překvapení, aby věděla, že si jí ve Slováckém divadle vážíme a máme ji rádi,“ dodává Josef Kubáník a slibuje i spoustu překvapení pro diváky.

Květa Fialová v roli Maude
- foto Jan Karásek: