Tomáš Šulaj má dnes premiéru. V Brně

Režisér Martin Františák se ve Slováckém divadle představil ne tak dávnou inscenací Nora. Za ztvárnění titulní role byla Tereza Novotná nominována na Cenu Thálie. Brzy nato se stal šéfem uměleckého souboru Mahenovy činohry Národního divadla Brno. A samozřejmě i nadále režíruje. Roli Kreóna v antické tragédii dramatika Sofokla Král Oidipús svěřil herci Slováckého divadla Tomáši Šulajovi (setkali se spolu i v Noře, kde Tomáš ztvárnil roli manžela Nory advokáta Helmera). Dnes má Král Oidipús (a tedy i Tomáš Šulaj) v Mahenově činohře premiéru. Odpovídá na tři otázky

Muselo to být náročné – stíhat povinnosti ve Slováckém divadle a k tomu zkoušet velkou roli v Brně. Jak jsi to zvládal?
Zvládal... Řekl bych, že to nebylo zas tak hrozné, v Brně se zkouší od 10.00 do 14.00 hodin. V podstatě tak, jako u nás v divadle, jen je to o 75 kilometrů dál. A tato vzdálenost se dá do hodiny a půl překonat. Kdybych se v posledním nejnáročnějším, generálkovém, týdnu nepotýkal s nachlazením, tak bych to hodnotil slovem „super“.

Překvapilo tě něčím brněnské zkoušení?
Překvapilo mě, že jsme na nazkoušení „Oidipa“ měli poměrně málo času, ale jde o docela subtilní hru, tak to moc nevadilo. A milé bylo přijetí od brněnských kolegů, myslím, že vznikla velmi příjemná přátelská atmosféra. Navíc se po letech na jevišti setkávám se spolužačkou Evou Novotnou a Helenou Dvořákovou, takže opět super!

Prozraď něco o tvojí roli a o celém pojetí inscenace Krále Oidipa…
Hraju roli Kreonta, což je švagr krále Oidipa. Pro ty, kdo znají děj, je jasné, že je to jeho strýc, což se ovšem ukáže až na konci hry. Kreon je postava, která vládne společně s Oidipem, je to takový stín krále, který tahá za nitky, hodně pracuje a spoustu politické práce vykonává za něj. Pojetí inscenace? Řekl bych, že je to taková rychlá detektivka, v níž postupně vychází najevo, že detektiv je vrahem.

K dnešní premiéře Zlom vaz! A tobě i celé rodině pěkné Vánoce!