Tomáš Šulaj: Moje postava si s manželkou hraje jako s panenkou

Jméno herce Tomáše Šulaje je skloňováno ve všech pádech. Před měsícem získal nominaci na Thálii, minulý týden pak nominaci na cenu Českého divadla. Kromě toho opět exceluje v muzikálu Cikáni jdou do nebe. Brzy jej bude publikum obdivovat v další roli. Režisér Martin Františák totiž s herci Slováckého divadla připravuje napínavé psychologické drama Nora, ve kterém Tomáš Šulaj vytvoří jednu z hlavních rolí. „Komedie mám moc rád, ale mám-li být upřímný, rád se vžívám do postav dramatičtějších,“ říká oblíbený herec pro mnohé překvapivě v následujícím rozhovoru...

V poslední době vás režiséři obsazují do vážných, až tragických postav, ať je to Vojta Kaliba, Lopachin. Jste za to rád, nebo je vám po komediích smutno?
Mám rád dramatické role, většinou je v takové roli vykreslen nelehký životní úděl té či oné postavy a to je pro herce, tedy alespoň pro mne, vždy velmi zajímavé. Právě ten nelehký život v sobě skrývá spoustu barev pro herecké vyjádření. Komedie má zase jiná úskalí a mám je taky moc rád, ale mám-li být upřímný rád se vžívám do postav dramatičtějších.

Nyní vás režisér Františák obsadil do další podobné postavy, budete hrát manžela hlavní hrdinky Nory. Co o ní prozradíte?
No, je to postava hodně negativní, ale myslím si, že o tom ona sama neví. Torvald Helmer, tak se jmenuje, je typickým představitelem dnešního zaneprázdněného podnikatele. Vše dělá jen pro blaho rodiny, ale zapomíná na city. Manželku a děti má jen jako takové ozdoby ve svém úspěšném a spokojeném životě, ale běda jak mu do něj zasáhne něco nepředvídatelného, to se pak dějí věci. Jen tak na okraj, loni jsem v roli Vojty Kaliby byl týrán a psychicky ponižován a teď se karty obrátily.

Nora patří na repertoár divadel po celém světě už více jak sto let. Je podle vás pořád aktuální?
Myslím, že je aktuální právě v tom citovém odcizení, které v dnešní době bývá v rodinách tak časté.

Nora byla hrána pod názvy Domeček pro panenky nebo Dům loutek. Proč takový rozdíl v názvu a který je podle vás nejpříhodnější?
Název Nora zvolil zřejmě překladatel hlavně kvůli hlavní představitelce. Myslím, že domeček pro panenky je příhodnější. A to proto, že Torvald Helmer si svou manželku Noru dosadil do svého domu jako panenku do domečku a tak se k ní i chová. V podstatě si s ní hraje jako s panenkou a nedej bože, aby měla panenka své názory, pocity a potřeby.

Jak se vám spolupracuje s režisérem Františákem?
Je to výborná spolupráce, opět jeden z režisérů, který řekne pár slov a herec přesně ví, co má dělat.

Hlavními spoluhráči budou Tereza Novotná, Jitka Josková a Zdeněk Trčálek. Na jevišti i mimo ně se stýkáte už hodně dlouho. Je to výhoda, že o sobě vlastně všechno víte?
Je to výhoda, v Noře je hodně intimních scén, takže jaksi odpadá ten prvotní ostych před kolegyní typu co všechno si můžu dovolit. A myslím, že na sebe všichni dobře slyšíme, takže vzájemná souhra je bezvadná. Navíc je nás jen šest a to je taky výhoda, že práce na inscenaci je komorní a hodně soustředěná.

Premiéra je za dveřmi. Jak ten čas prožíváte?
No, řekl bych, že máme málo času (ale ten pocit máme vždycky), takže jsem lehce nervózní, jak to zvládneme. Ale jinak je to vše tak jako vždy, jdeme do generálek a hin sa hukáže!