Tomáš Šulaj na útěku před obrovským spiknutím

Herec Tomáš Šulaj prožívá mimořádně úspěšné období. Za roli Buči v úspěšném a věčně vyprodaném muzikálu Cikáni jdou do nebe byl nominován na cenu Thálie, objevuje se v televizním seriálu Znamení koně a jeho fanouškové mu teď mohou držet palce i v komedii 39 stupňů, kde prchá před nebezpečnými agenty. Co o novince řekl pár dnů před sobotní premiérou?

Vaše hlavní působiště je Slovácké divadlo. Co připravujete pro divadelní fanoušky?
V současné době zkoušíme adaptaci Hitchcockova filmu 39 stupňů. Myslím, že to bude taková akční kriminálka, měli bychom být takovým předobrazem klasických Bondovek. Hlavní hrdina je omylem zapleten do vraždy a spiknutí, honí jej policie, on se chce očistit, do toho pár osudových žen a snad klasický happy end. Ideální pro jarní večery ve Slováckém divadle.

Detektivní komedie od mistra hororů Alfréda Hitchcocka, to zní hodně tajemně. Budeme se víc bát, nebo smát?
Pevně věřím, že se budou diváci trošičku bát, ale hlavně smát. Protože kolegové Vaculík a Horák odehrají během představení každý třináct postav, včetně žen a zvířat. Takže jakýsi humorný potenciál by tam byl. Snad jsme dali vše do kupy tak, aby to fungovalo.

Jan Horák a David Vaculík v komedii
39 stupňů - foto Jan karásek:


Režisérka Věra Herajtová říká, že diváky čeká kabaretní herectví. Co si pod tím představit?
Děj se odehrává na mnoha místech, ve vlaku, ve varieté, v bažinách a vytvořit reálně všechny tyto místa na jevišti nejde. Proto se vše děje v náznaku, a tak je to i s herectvím, nebude to žádný realismus, ale spousta klaunských gagů, akrobatických čísel, stylizovaných výstupů. Nechci víc prozrazovat, ať se každý přijde podívat.

Na jevišti jste už dokázal předvést ledacos. Se známým klaunem Bilbem pracujete ale poprvé. Naučil vás úplně něco nového?
S Jirkou Reidingerem zvaným Bilbo jsem už pracoval v Národním divadle v inscenaci Mistr a Markétka. Tam jsme ovšem byli jako herečtí kolegové. Při dnešní spolupráci je Jirka náš konzultant při klaunských a akrobatických výstupech. Neřekl bych, že nás učí něco nového, spíš si po deseti letech připomínám, co jsem všechno uměl ve škole a co musím oprášit nebo se učit znova. Ale jeho klaunské zkušenosti jsou důležité pro samotné gagy, protože gag má specifickou stavbu.

Jedna z mnoha podobných situací
v komedii 39 stupňů - foto Jan karásek:


Co vlastně znamená oněch záhadných 39 stupňů?
No to kdybych prozradil, tak už nemusí nikdo chodit do divadla. Jen řeknu, že je to obrovské spiknutí, nebývalých rozměrů a kdo nevěří, ať tam běží.