Tomáš Šulaj v novém seriálu České televize

Česká televize začne od 5. ledna vysílat nový cestopisný seriál pro mládež s názvem Vzduchoplavec Kráčmera. Titulní roli průvodce po českých městech vytvoří herec Tomáš Šulaj. První díl představí místo jeho úspěšného divadelního angažmá - Uherské Hradiště.

„Seriál vznikal v průběhu loňského roku a diváci se v něm potkají s cestovatelem Kráčmerou, který s fotografiemi českých měst v balónu oblétává vlast, aby porovnal, jak města vypadala před sto lety a jak vypadají dnes," vysvětluje herec Tomáš Sulaj divákům známý například z hlavních rolí muzikálu Donaha! či Adéla ještě nevečeřela. Natáčení seriálu pro něj znamená mnoho zajímavých zkušeností od letu balónem až po návštěvu měst, která zatím nepoznal. Na otázku, zda by chtěl před sto lety žít, ale odpověděl zdrženlivě. „Nevím, jestli zrovna před sto lety, ale často mě napadá, že bych se rád na chvilku podíval do jednotlivých fází historie. Zajímala by mě hlavně atmosféra té doby, a taky jak to vypadalo na známých místech. Ale vždy se vyděsím při představě, že bych se nějakou chybou nevrátil zpět. Naposledy mě to napadlo při natáčení v Jeseníku, kvůli čarodějnickým procesům," usmívá se oblíbený divadelník uherskohradišťského divadla, které mu během natáčení vychází velmi vstříc. „Platy divadelních herců jsou tak malé, že každý přivýdělek je dobrý. Nemluvě o tom, že Tomáš dělá skvělou reklamu celému Slováckému divadlu. Které jiné bude mít každý týden na obrazovce jednu z jeho oblíbených tváří?" zamýšlí se herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.
Cesta jediného nositele ceny Thálie z oboru muzikál ve Zlínském kraji k roli Kráčmery přitom nebyla úplně snadná. „Musel jsem projít castingem a absolvovat několik zkoušek, abych tým tvůrců přesvědčil," říká Tomáš Šulaj. Jistou výhodu ale měl - moc dobře jej znal režisér Ján Novák, pod jehož vedením vytvořil hlavní roli ve filmu Klíček. „Na herce Slováckého divadla mám velkou slabost. Jsou nesmírně talentovaní, profesionální, zároveň pokorní a milují svoji práci. I to je důvod, proč s nimi tak rád spolupracuji," vysvětluje režisér, jenž kromě zmiňovaného filmu mnoho uherskohradišťských herců obsadil i do dalších televizních projektů. Seriál Vzduchoplavec Kráčmera bude Česká televize vysílat každé úterý na prvním programu po 15.00 hodině. První díl představí Uherské Hradiště.