Tomáš Šulaj se v sobotu poprvé představí jako Macbeth

V pondělí přinesl týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM tento rozhovor: "Je jen několik her, které vydržely na světových jevištích po staletí. Jednou z nich je slavná tragédie Williama Shakespeara Macbeth. Od této soboty bude i na repertoáru Slováckého divadla, které ji - posíleno mnoha nominacemi na prestižní ceny - nastudovalo pod vedením režiséra Igora Stránského. Hlavní roli svěřil režisér nejpopulárnějšímu uherskohradišťskému herci Tomáši Šulajovi. „Beru Macbetha jako velkou výzvu a poperu se s ním, jak nejlépe dokážu,“ říká představitel slavné postavy, kterou před ním hrály ty největší osobnosti."

Dlouho jsme vás v žádné novince Slováckého divadla neviděli. Jak to?
Diváci Slováckého divadla mě naposledy viděli v Brechtově Svatbě. Pak jsem začal zkoušet v brněnském Národním divadle roli Kreona v antické tragédii Král Oidipus. Proto ta menší odmlka. Těším se opět na naše diváky.

Cítil jste se před zkoušením jako ten legendární dostihový kůň, který je připraven vyběhnout na trať?

Myslím, že bych se nenazýval legendárním dostihovým koněm, ale vyběhnout na trať jsem připraven. Beru Macbetha jako velkou výzvu a poperu se s ním, jak nejlépe dokážu. Zároveň pokorně děkuji za další velkou hereckou příležitost a pokusím se důvěru ve mně vloženou nezklamat.

Potkáváte se s třetí velkou postavou shakespearovských tragédií. V čem je Macbeth odlišný od těch předchozích, které jste už na jevišti Slováckého divadla hrál, tedy Jaga a Richarda III.?
Myslím, že Macbeth je nejtěžší figura, z těch tří jmenovaných, tedy co do charakteru a psychologie postavy. Jago byl intrikán a pokřivený člověk žárlivostí, Richard III. toužil po moci a šel si tvrdě za svým, hlava nehlava. Macbeth má všechny tyto vlastnost, ale o svých zlých skutcích pochybuje, má strach, že ho dostihne jeho svědomí, pronásledují ho ti, co nechal odstranit, ale nemůže si pomoct, zlo páchá dál, je příliš ponořen do krve, která je všude kolem něho. Je to vlastně takový závislý kuřák, který by rád s kouřením přestal, ale nejde mu to.

Ačkoliv se předpokládá, že Macbetha diváci znají ze školy, mnozí určitě chyběli. Prozraďte, o čem je?
Tragédie Macbeth je hrou o velké ctižádosti a o tom jakým způsobem bude naplněna. Je to boj o moc, ale zároveň o velikém vnitřním strachu. Pokud bych to měl shrnout do jedné věty: Macbeth se chce stát králem a stane se jím tak, že starého krále zavraždí a postupně ho ke zkáze dožene jeho špatné svědomí. A ještě nutno dodat – za vším hledej ženu. Ale je to hodně zjednodušený výklad.

Za vším hledej ženu? Vaší jevištní partnerkou bude v postavě Lady Macbeth Pavlína Hejcmanová. Působí na mě věčně usměvavým dojmem. Jak si ji mám představit coby největší mrchu světové dramatiky?
Je to opravdu velká mrcha, za tím co se v tragédii stane, je opravdu ona. Macbetha dožene k vraždění a probudí v něm vražedné sklony, které v něm byly ukryty. Nebýt jí, tak by se zřejmě celý děj odehrál úplně jinak. Nu a jak si ji představit coby tu největší mrchu? Asi úplně normálně. Brát to jako roli, kterou musí zahrát. Zcela určitě je to velký protiúkol, protože jak jste uvedl, v soukromém životě je naprosto jiná, než Lady Macbeth.

Nedá mi nevzpomenout i muzikál Donaha!. V uplynulých dnech oslavil už desáté narozeniny a je nejdéle hraným Donaha! v republice. Užíváte si je pořád stejně jako v době těsně po premiéře?
Nevím, jestli si jej užíváme stejně jako před deseti lety, ale užíváme si to. Přece jen jsme o deset let starší a o deset kilo těžší, takže se teď zpětně obdivuji nám všem, že jsme ho hráli třeba i třikrát týdně. Pro mě jde o fyzicky hodně náročný muzikál a bývám po představení dost unavený, ale mám Donaha! moc rád. Písničky, choreografie, muzika, dojemný příběh, skvělí kolegové a režie, to vše je dokonale namíchaný koktejl, jehož výsledkem je výborná show. A to, že je muzikál pořád vyprodaný, mluví za své.

Myslíte, že na Donaha! přicházejí stále stejní diváci, nebo už dorůstá další generace?
Myslím, že ti i ti. Máme zprávy o tom, že někteří fanoušci a fanynky jej viděl několikrát, a to je slabé slovo. Například jistá dvojice I+K viděli muzikál snad třicetkrát, vždy nám pošlou krásný dárek a jsou to snad nejvěrnější divačky. Moc jim za to touto cestou děkuji. Vždy, když na Donaha! nejsou, tak bývám lehce zarmoucen. Ale věřím, že přicházejí i noví diváci, kteří o věhlasu Donaha slyšeli a chtějí se sami přesvědčit, zda je tomu tak.

Na co se v nejbližší době nejvíc těšíte?
Těším se na to, až budu dobře umět Macbetha a budu si ho užívat. Těším se na léto, těším se na teplé počasí, těším se na každý den.