Tomáš Šulaj - slepý Konstábl

Dnes večer ožije Malá scéna Slováckého divadla premiérou. V režii Petra Mašky uvedeme text jihoafrické dramatičky Rezy de Wet Pohřešované. Ve svých „afrikánských“ hrách přetváří Reza de Wet prvky lidového divadla, pohádky, kuchyňského realismu, v nový tvar, v němž se stírají přesně stanovené hranice žánrů a vzniká nový, zneklidňující obraz světa. V poetickém thrilleru, jenž se neustále pohybuje mezi realitou a touhou, mezi normálním životem a tajemnem si Tomáš Šulaj zahraje slepého detektiva…

Tomáši, tvoje role slepého Konstábla asi „nevoní“ úplně realistickým žánrem, nepůjde o žádného „inspektora Kolomba“. Zároveň se ale může jednat o pozoruhodný herecký úkol. Jak se ti role hraje a co je na ní nejtěžší? Potřeboval jsi odborného poradce?
Ano, nevoní úplně realistickým žánrem. Nejtěžší bude a je uhlídat oči, aby příliš netěkaly, samozřejmě, že jsem se učil chodit se slepeckou holí a snažil se orientovat v prostoru jako bych neviděl. Měli jsme výbornou nevidomou poradkyni, vše potřebné nám prozradila, předvedla a zasvětila nás do života nevidomých. Ale jak jsem řekl v úvodu, není to zcela realistická postava a v současné době zažívám fázi, kdy se tyto čistě pragmatické zkušenosti ze života nevidomých snažím naroubovat na určitou stylizaci suverénního slepého konstábla. Teď nevím, zda jsem to dostatečně osvětlil, tak snad by se mohli diváci přijít podívat.

Přijměte pozvání do komorního prostoru naší Malé scény, která vás po malé rekonstrukci, jíž prošla, opět uvítá v příjemné atmosféře stolové úpravy s možností návštěvy Theater baru. Předplatitelům připomínáme zvýhodněné vstupné na kterékoli představení tohoto premiérového titulu na Malé scéně. Informujte se, prosím, v pokladně Slováckého divadla. Premiéra začíná dnes v 19.00 hodin, další reprízy jsou naplánovány na 12., 21. a 28. listopadu (od 18.00 hodin).