Tomáš Šulaj: „Těším se na Jidášovu smrt, a zároveň se jí bojím“

Na kontě má Tomáš Šulaj desítky muzikálových rolí, za některé z nich byl nominovaný na prestižní Cenu Thálie a za úlohu Jerryho v muzikálu Donaha! ji dokonce získal. Přesto se podle svých slov aktuálně připravuje na jednu z nejnáročnějších rolí své kariéry. Už za pět dnů, 9. října, se ve Slováckém divadle konečně představí divákům jako Jidáš Iškariotský v kultovním muzikálu Jesus Christ Superstar.

Tomáš Šulaj jako Jidáš v Jesus Christ Superstar

Tomáši, zkoušet jeden z nejnáročnějších muzikálů by bylo těžké i za normálních okolností, ale ty vaše byly, kvůli koronaviru, extra složité, premiéra se několikrát odkládala. Dokážete na tom vidět i nějaká pozitiva?

V podstatě sdílím názor Tomáše Davida, který hraje Ježíše, že jsme díky té situaci měli možnost po pěvecké stránce vše propracovat k větší dokonalosti. Člověk mohl víc potrénovat věci, které mu případně nešly nebo by na ně za jiných okolností nebyl čas.

Často se mluví o náročnosti partu Ježíše, jeho píseň V zahradě Getsemanské je jakousi maturitou muzikálových herců. Ale co Jidáš? Má v muzikálu stejně náročné okamžiky?

Je jich tam několik. Někde jsem četl, že Jidáš má v určitých fázích Jesuse part i náročnější než Ježíš. Takže kdyby se mě někdo ptal: „Chceš zpívat Ježíše, nebo Jidáše?“, z pohledu náročnosti v tom není v podstatě žádný rozdíl.

Je v té inscenaci nějaká chvíle, scéna, part, na který se vyloženě těšíte? Ať už váš nebo kolegů?

Mně se velmi líbí začátek, který je pozvolný a emotivní a příběh se pomalu rozbíhá. A potom, protože mám rád dramatické situace, se těším – a zároveň i bojím, protože je to hodně náročné –, na smrt Jidáše. Ta písnička a celý part obsahuje spoustu poloh, graduje, jsou v něm exponované i niterné pasáže, pak zklidnění... Ano, tuhle pasáž mám moc rád.

Zmínil jste už dřív, že při zkoušení Jesus Christ Superstar jste se hodně dozvěděl o lidstvu, můžete to rozvést?

Jde o to, že velkým tématem tohoto muzikálu je jakási, řekněme, davovost. Fakt, že když se dostaneme do davu, necháváme se jako společnost strhnout k věcem, ke kterým bychom se jako jedinci přesvědčit nenechali.

Ježíš a Jidáš jsou často obecně vnímáni poměrně jednoznačně jako ten dobrý a ten špatný. Muzikál Jesus Christ Superstar naopak dává prostor myšlence, že jejich role tak černobílé nebyly…

Ano, dnešní společnost často bere Jidáše jako toho záporného, protože Ježíše zradil. Spousta různých studií už ho ale rehabilitovala a dokázala, že to negativní postava nebyla. Naopak jako jediný Ježíšovi rozuměl a ze všech apoštolů byl nejdál. Čím dál častěji se už proto o jeho činu mluví ne jako o zradě, ale spíš jako o tom, že Ježíše vydal. A my konkrétně jsme to pojali tak, že mezi Ježíšem a Jidášem je obrovské přátelství až láska, z Jidášovy strany nepopsatelný obdiv. Osobně to beru tak, že Jidáš Ježíše odrazuje od jeho rebelského učení, protože ví, že to celé nedopadne dobře. A motivace, proč ho nakonec vydal, byla ta, aby jeho nový pohled na svět zarazil.

Kam byste z hlediska náročnosti ve svých mnoha muzikálových rolích zařadil úlohu Jidáše?

Řadím ji mezi top společně s Donaha!, Pokrevními bratry nebo Chicagem. Je to ale na rozdíl od těchto jmenovaných celozpívaná role, není v ní žádná činoherní složka, což jsem dříve zažil snad jen u Dobře placené procházky. Ale to byla spíš legrace, Jesus je přece jen drama. Takže je to pro mě v tomto směru úplně nová zkušenost.