Třičtvrtě století: Táta měl ve Slováckém spoustu přátel, vzpomíná Alena Kožíková

Spisovatel, dramatik a dramaturg František Kožík, rodák z Uherského Brodu, byl významnou divadelní ikonou, spojenou i se Slováckým divadlem. To v minulosti uvedlo jeho hry Největší z pierotů a Hejtman Šarovec.

„V hradišťském divadle měl spoustu přátel,“ zavzpomínala při příležitosti výstavy v Památníku písemnictví v Rajhradě, která mu je věnována, jeho dcera Alena Kožíková.

„Ve Slováckém divadle se znal s mnoha herci. A byl vždycky rád, když jsme se tam zastavili. Jestli se nemýlím, jednou zrovna hráli ve Slováckém inscenaci tátova Hejtmana Šarovce. A to pro něj bylo vždycky takové povzbuzení, že na něj jeho kraj nezapomíná. Já sama jsem tam později v dospělém věku byla několikrát, protože jsem chtěla vidět některou z inscenací Slováckého divadla,“ prozradila paní Alena, která pracuje jako dramaturgyně.

A vzpomněla si, že František Kožík do Slováckého divadla dojížděl dokonce i na zkoušky svých inscenací.

„Moc si vážil toho, že se mu někde hraje hra, a vždycky přijel na premiéru. Na zkouškách býval, když si to vyžádal režisér, neřekl nikdy ne,“ uzavřela Alena Kožíková vzpomínání na svého slavného otce.

Pod titulem „Třičtvrtě století“ budeme na webu Slováckého divadla po celou sezónu přinášet perličky z historie Slováckého divadla, které letos slaví 75 let od svého založení.