"Tvořit něco nového je jako chodit bosý v trávě," říká šéfredaktorka nového Časopisu

Slovácké divadlo přichází s další novinkou. Od příští středy si jeho obdivovatelé, fanoušci, ale i běžní diváci, které zajímá zákulisí divadla, mohou začít listovat ve dvouměsíčníku s prozaickým názvem Časopis. O tom, co obnáší jeho příprava, jsme si povídali s šéfredaktorkou Blankou Šmejdovcovou.

Blanko, jste šéfredaktorkou nového divadelního časopisu nazvaného Časopis. Můžete prozradit více?

Časopis je zbrusu nový magazín o dění ve Slováckém divadle. První číslo zatím dvouměsíčníku vyjde jako příloha našeho blízkého mediálního partnera Slováckého deníku přesně za týden, tedy ve středu, 13. září. Jedná se o unikátní projekt, který fanouškům a divákům našeho divadla nabídne více informací o dění na jevišti i v zákulisí. Navíc v úplně nové a originální grafice Davida Zezuly a se skvělými a dosud málo či nepublikovanými fotkami Marka Malůška.

Komu bude Časopis určen a co v něm čtenáři najdou?

Každý, kdo si náš Časopis otevře, by v něm měl najít nejen potřebné informace o našich inscenacích, ale také kompletní program na dva měsíce dopředu, zajímavé rozhovory, ankety s herci, ale i vtipné odlehčené rubriky či názory našich diváků. Určen je čtenářům každého věku a všem, koho Slovácké divadlo zajímá.

Jedná se o úplně nový projekt. Co příprava takového divadelního periodika obnáší?

Na začátku je určitě potřeba, aby se sešlo pár nadšenců a bláznů, v tom dobrém slova smyslu. Prostě lidí, kteří mají chuť tvořit, vymýšlet, následně se dohadovat, diskutovat, měnit, rozebírat, přemýšlet a věnovat se časopisu doslova jako malému dítěti nebo domácímu mazlíčkovi (úsměv).

Kdy jste s nápadem vlastně přišli a jak dlouho realizace trvala?

O divadelním periodiku se v divadle mluvilo už rok, na jaře jsme mu s kolegy začali dávat konkrétní obrysy. Chtěli jsme totiž jiné noviny, než ty obvyklé reklamní, které z mnoha scén známe. Tak jak je Slovácké divadlo na špici s kvalitou inscenací, se souborem, tak jsme chtěli, aby byl originální a nadprůměrný i náš Časopis.

Můžete být konkrétní, co se času týká?

Poprvé jsme se se vší vážností a tedy i s termíny, obsahem, grafikou nad Časopisem sešli v květnu v úzkém kruhu kolegů, v červnu jsme potom přizvali všechny, kteří do něj přispěli, rozdali jsme si úkoly a já jsem přes prázdniny hlídala, aby příspěvky přišly včas, aby splňovaly naše představy, aby nic nechybělo. Bylo to náročné, přece jen jde o první číslo a my jsme divadlo, nikoliv redakce, ale bavilo mě to.

Je to náročný proces?

Příprava nám zabrala hodně času a chtělo to taky hodně píle a disciplíny. Ono totiž tvořit něco nového je jako chodit bosý v trávě. Může to být příjemné a osvěžující, ale nikdy nevíte, na co šlápnete (směje se). Zatím máme za sebou první číslo, takže si můžeme částečně oddechnout. Jestli i gratulovat, to se uvidí příští týden.

Prozradíte, na co se můžeme těšit v prvním čísle?

Na spoustu zajímavého čtení (úsměv). První číslo určitě potěší všechny, kdo se rádi dozvědí více o inscenaci režisérky Anny Petrželkové Měsíc nad řekou, která se v září chystá na nejprestižnější český divadelní festival Divadlo v Plzni mezi evropskou špičku a pro nás je ctí, že Zlínský kraj budeme opět reprezentovat právě my. Zajímavé bude počtení od našich dramaturgyň, Ivy Šulajové a Markéty Špetíkové, o inscenaci Platonov - Ztratil Hospodin trpělivost? a připravované novince, jevištní adaptaci knihy Fedora Gála Přes ploty, jejíž světová premiéra proběhne na začátku ledna. Chybět nebude spousta fotek, anketa na téma Čechov a Slovácké divadlo, recenze a také netradiční předpověď počasí na dva měsíce. Nejlepší ale bude koupit si příští středu Slovácký deník, tam Časopis najdete.

 

Josef Kajetán

 

Kdo je Blanka Šmejdovcová

Zlínská rodačka Blanka Šmejdovcová vystudovala Obchodní akademii Tomáše Bati ve Zlíně a herectví na Vyšší odborné škole herecké v Praze-Michli. Od roku 2004 se věnuje psaní, pracovala jako redaktorka kultury pro Zlínský deník a MF Dnes. Jejím velkým koníčkem je cestování, hudba a především divadlo. Od března pracuje jako PR redaktorka ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.