Vánoce ve Slováckém divadle budou pohádkové

Slovácké divadlo uvede v období vánočních svátků dvě kouzelné pohádky. Nejmenší diváci se mohou 26. prosince s rodiči vypravit na nový pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo v režii Jakuba Macečka, na který zbývají poslední vstupenky, a českou premiéru bude mít ve stejný den také pohádka Bílá velryba na motivy slavného románu Hermana Melvilla v režii Michala Skočovského. Ta už je beznadějně vyprodaná, ale další odpolední repríza bude následovat v únoru.

Anička a bylinkové kouzlo potěší všechny generace

Původní veršovaný pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo tvůrčí dvojice Josef Fojta a Emanuel Míšek je určen nejen pro děti, ale doslova pro každého. „S kouzelnou mocí bylinek a rozkvetlé voňavé louky vtipně seznamuje posluchače napříč generacemi, za použití písniček rozličných hudebních žánrů. Muzikál je součástí širšího autorského projektu Bylinky, k němuž přináleží také nedávno vydané album s názvem Bylinky – písničky z hrnečku, které spolu s dětmi z pěveckých sborů nazpívali herci Slováckého divadla,“ uvedla dramaturgyně Iva Šulajová.

Režisérem pohádkové inscenace je Jakub Maceček, který již v minulosti se Slováckým divadlem několikrát spolupracoval. „Pro děti vytvořil nezapomenutelné nastudování pohádkového textu Vojtěcha Vackeho s názvem Princezny a loupežníci aneb Zmatky kolem Katky, pro dospělé ztvárnil oblíbené, osobitou imaginací vynikající inscenace: Villon F. (Na krk oprátku ti věší), Mein Faust, Modré květy, Cybercomics a Kniha o hřbitově,“ doplnila dramaturgyně.

Bílá velryba připluje v české premiéře

Velkolepý příběh o zaslepeném boji s přírodou Bílá velryba vznikl na motivy románu amerického autora Hermana Melvilla z roku 1851, který je považován za jedno z vrcholných děl americké literatury. Ve Slováckém divadle jej nastudoval režisér Michal Skočovský.

„Melvillův román je komplikovaná, mnohovrstevnatá až náboženská věc. My se budeme věnovat epické lince knihy, což je dobrodružný námořnický příběh pro děti,“ uvedla dramaturgyně novinky Markéta Špetíková. „Herman Melville patří k největším americkým autorům 19. století. Bílá velryba je také encyklopedií velrybářství, ale i složitý teologický román inspirovaný biblickým příběhem o Jonášovi, na který navazují jednotlivé postavy hry,“ dodala dramaturgyně.

„Naše Bílá velryba bude komorní a intenzivní, určena by měla být pro třetí až šestou třídu,“ prozradil režisér pohádky Michal Skočovský, který v minulé sezóně nastudoval v Uherském Hradišti úspěšnou inscenaci Přes ploty a před dvěma lety oblíbenou komedii Čarodějnice v kuchyni. „Bílou velrybu jsem zvolil proto, že je v ní i nádech ekologie a věnuje se tématu výlovu velryb,“ doplnil režisér.

Slovácké divadlo uvede do konce roku také oblíbenou komedii 1+2=6 (Jeden a dvě je šest), poslední dvě představení čekají americký crazy muzikál Hra o pyžama, skotačit budou den před Silvestrem Rychlé šípy a na Silvestra divadelníci odehrají slavnou komedii Williama Shakespeara v režii Zdeňka Duška Mnoho povyku pro nic.

Některá představení jsou vyprodaná, na ostatní lze zakoupit vstupenky v pokladně Slováckého divadla nebo online na webových stránkách zde.

Sváteční program ve Slováckém divadle

26. 12. 15:00 Anička a bylinkové kouzlo

26. 12. 15:00 Bílá velryba (Malá scéna, slavnostní premiéra, vyprodáno)

27. 12. 19:00 1+2=6 (vyprodáno)

28. 12. 19:00 Hra o pyžama

29. 12. 19:00 Hra o pyžama (derniéra)

30. 12. 19:00 Rychlé šípy (485. repríza, vyprodáno)

31. 12. 18:00 Mnoho povyku pro nic (silvestrovské představení)