Vánoční zvyky herců: Šupina pod talířem i česnek proti nemoci

Že některé vánoční zvyky dosud nevymřely, dokazují i herci a herečky Slováckého divadla. Jaké tradice dodržují a co pro ně znamená, když se řekne „kouzlo Vánoc“, prozradili v následujících řádcích.

"Pod kouzlem Vánoc si představuji nádherně zasněžené město a jeho okolí, to zvláštní ticho venku, které způsobuje tato sněhová pokrývka, a když se v představě posunu kousek dál – je to kopec plný sáňkujících postaviček, kterým teče z nosu a mají červené tváře, a pak už jen zatopit dřevem v krbu, zkrátka taková "Lada idylka"," říká herečka Irena Vacková. "Mám Vánoce rád od dětství a snažím se si ten dětský pohled na tyto svátky aspoň trochu zachovat. A to je pro mě ta nejzásadnější tradice," dodává herec a inspicient David Vacke.

"Jíme při první hvězdičce na nebi kapra a bramborový salát, máme šupinu pod talířem (ale ne Pavla), nevstáváme během večeře od stolu, dárečky nám nosí Ježíšek, občas hodíme bačkorou, pošleme svíčky po lavoru… A toto všecko je pro mě to kouzlo Vánoc," dodává kolegyně Tereza Novotná.

Herečka Monika Horká si ráda o Vánocích zajde na procházku a vánoční tradice jí také nejsou cizí. "Když byla dcera malá, dodržovali jsme spoustu zvyků: pekli, dělali adventní kalendáře, věnce, na Štědrý den chodili krmit srnky… Teď, co jí „táhne na 30“, už to tolik nevyžaduje. Máme na stole česnek proti nemoci, klásek obilí pro hojnost a med pro dobré vztahy. A pod každým talířem minci, poněvadž jsme na prachy. Snažím se trvat na tom, že vánoční zvyk je odpolední vycházka před večeří… ovšem třeba právě loni jsem s tímto vánočním zvykem zakusila totální fiasko," svěřuje se s úsměvem.