"Ve Slováckém divadle jsem prožil krásných sedmačtyřicet let," říká Igor Stránský

Pro režiséra Igora Stránského byla Vojnarkakterou nyní čekají poslední reprízy, v pořadí devadesátou režií na jevišti Slováckého divadla. Známá česká klasika uspěla i u diváků a v roce 2016 si odnesla Slováckého Oskara za nejlepší inscenaci sezóny. Stejně tak zabodovaly obě představitelky titulní role Pavlína Hejcmanová a Kamila Zetelová.

"Byl to pocit uspokojení, že ještě nepatřím do starého železa, byť o železo je u určité skupiny veliký zájem. Při převzetí ceny jsem na jevišti Slováckého divadla řekl: Miluji divadlo a jeho diváky a jsem rád, že to na mé práci poznali," zavzpomínal Igor Stránský.

Režisér se netají obdivem právě k Jiráskovu dílu a podle něj jsou to narušené mezilidské vztahy, které oslovují i dnešního diváka.

"Jirásek se mi zdá opomíjený a tato tématika, byť s různorodými problémy, je stará jako lidstvo samo. Když se naskytla příležitost, abych ji režíroval, vůbec jsem nezaváhal. Hledal jsem představu, jak Vojnarku režírovat, protože v 60. a 70. letech bylo dominantní sociální drama a myslím si, že to bylo natolik zprofanováno, že si z toho i herci dělali legraci," uvedl Stránský. "Nerežíroval jsem ji jako sociální drama z českého venkova, ale jako drama psychologické ve formě antické tragédie," dodal.

Do hlavních rolí režisér Igor Stránský obsadil Kamilu Zetelovou, kterou nyní alternuje Pavlína Hejcmanová, Jiřího Hejcmana, Kamila Pulce a další herce.

Výpravu vytvořila Eva Jiřikovská, hudbu složil Josef Fojta a choreografie je dílem Ladislavy Košíkové.

Igor Stránský působil ve Slováckém divadle jako ředitel dlouhých pětadvacet let a v angažmá byl v divadle už od roku 1969. Jak sám říká, jeho cesta do Uherského Hradiště byla vlastně přímá.

"Byla to souhra náhod. Měl jsem nabídky z Jihlavy, Šumperka a Pardubic, ale shodou okolností zvítězilo Slovácké divadlo, snad i proto, že moje manželka pocházela z nedalekého Zlína. V žádném případě však tohoto kroku nelituji. Prožil jsem v tomto divadle krásných sedmačtyřicet let," řekl.

Letos se Igor Stránský do Slováckého divadla vrátí znovu, aby zde nastudoval sarkastickou tragikomedii maďarského dramatika Istvána Örkényho Rodina Tótů. Premiéra je naplánována na červen.

 

Igor Stránský

Narodil se 15. dubna 1946 v Opočně. V letech 1965 - 1969 studoval činoherní herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde absolvoval rolí Doktora Humla ve hře Václava Havla Ztížená možnost soustředění. Již během studií působil rok ve Východočeském divadle v Pardubicích. Po ukončení školy nastoupil do Slováckého divadla, kde nakonec prožil sedmačtyřicet let. Už jako herec Slováckého divadla vystudoval později na JAMU i režii. Ve Slováckém divadle působil v letech 1990 - 2015 jako ředitel.