„Ví, co po hercích chce, a je fér.“ Co řekli o Lukáši Kopeckém kolegové

Před pár dny vyšel na portále i-divadlo.cz velký rozhovor s uměleckým šéfem Slováckého divadla Lukášem Kopeckým. Mluví v něm o svém vztahu k uherskohradišťské scéně, inscenacím, které režíroval, i k uměleckému souboru. Jak pro změnu vidí oblíbení herci Slováckého divadla svého uměleckého šéfa?

Lukáš Kopecký se "svým" souborem

Tomáš Šulaj: "Lukáše jsem poznal při zkoušení komedie Dva úplně nazí muži a bylo to setkání velmi dobré, inspirativní, pozitivní, plné radosti, humoru a především naplněné láskou k divadlu a k práci, kterou máme rádi. Jako režisér přesně ví, co chce, davá herci svobodu v tvoření a přitom ho nenápadně směřuje, kam chce on. Myslím, že jsme se od doby zkoušení komedie stali kamarády a moc si ho vážím."

Jitka Hlaváčová: "S panem Kopeckým jsem se ještě u práce na inscenaci nepotkala, ale moc se těším, až k tomu dojde. Mimo jeviště jej vnímám jako slušného a férového člověka a moc si přeji, aby takovým zůstal, protože takové máme ve Slováckém divadle rádi."

Pavel Šupina: "S Lukášem se mi pracuje výborně! Oceňuji hlavně jeho otevřenost, důvěru ve svobodné herecké jednání a nejednoznačnost jeho tvorby. Líbí se mi, že dává možnost růstu nejen herci, ale především divákovi. Nesnaží se věci zbytečně bagatelizovat a zjednodušovat, ale spíše ještě rozkrývá další a další zákoutí, což mě jako herce či diváka nutí hledat stále nové úhly pohledu na věc. Takže se při spolupráci s Lukášem neustále učím a neustále objevuji - a to je pro mě zásadní - objevovaní života."

Petra Staňková: "Lukáš je jako režisér otevřený, ale zároveň důsledný. Nebojí se nechat herce hledat, ale zároveň ho vede věcnými připomínkami, což je pro mě ideální kombinace pro spolupráci. Jako uměleckého šéfa mi ho je trochu líto, protože je téměř po celou dobu jeho působení divadlo v covid režimu, ale těším se, co má pro nás připravené, až budeme moci fungovat naplno."

Josef Kubáník: "Lukáše jsem poznal ‚jen‘ jako člověka, tedy zatím ne jako režiséra, a moc si jej vážím. Je slušný, stojí si za svým a miluje divadlo a herce. Kdo by s někým takovým nechtěl být kamarád?"