Vladimír Salčák: Dopis od Kožíka mám stále schovaný

Vladimír Salčák je archivářem Slováckého divadla a jako host si zahrál několik menších rolí. Coby redaktor Slováckých novin stál také u vzniku ocenění Největší z pierotů, cen odborné kritiky pro nejlepšího herce, herečku a inscenaci Slováckého divadla, které se udělují vždy za uplynulý rok.

Vladimíre, cenu odborné kritiky pro herce Slováckého divadla vymyslel bývalý šéfredaktor Slováckých novin Jiří Jilík. Jak to tenkrát bylo?

František Kožík tehdy poslal do redakce krásný dopis, ve kterém vyjádřil radost nad nápadem Jirky Jilíka a souhlasil s používáním názvu ocenění Největší z pierotů. Část toho dopisu jsme přetiskli, originál jsem si vzal na památku do svého archivu. A ten dopis mám stále doma.

Nyní jste opět hledal o Kožíkovi materiály. Proč?

Slováckému divadlu se ozvali z Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradu, kde o něm připravují výstavu. V 60. letech 20. století upravil svá díla Největší z pierotů a Hejtman Šarovec na divadelní hry. Obě byly uvedeny ve Slováckém divadle. Našel jsem už programy, fotografie hlavních představitelů a jeden plakát. Všechny budou na této výstavě.

S Františkem Kožíkem máte spojenou i jednu silnou osobní vzpomínku…

Když v roce 1997 zemřel, za redakci Slováckých novin jsem mu na otočku vezl na pohřeb do pražských Strašnic věnec. Dodnes ve mně tato vzpomínka osobně rezonuje.