Třičtvrtě století: Vladimír Salčák: Na štace jezdili herci maringotkou

Aktuální výstavu ve foyer Slováckého divadla věnoval její autor, archivář Vladimír Salčák, historii tohoto kulturního stánku. 75. výročí založení si uherskohradišťská scéna bude připomínat po celý rok.

Vladimíre, co vše mohou diváci na výstavě najít?

Například programy z představení, která se v prvních sezónách hrála, a taky fotografie otců zakladatelů, kteří se už rok před koncem světové války scházeli v pracovně přednosty vnitřního oddělení zemské nemocnice v Uherském Hradišti a spřádali plány na založení Slováckého divadla. Vystavený je i soubor velkoplošných fotografií ze 70. let. A také připomínka práce scénografa Miloše Součka.

Našel jste i nějaké zajímavosti, poklady?

Těch je v divadelním archivu spousta. Návštěvníky divadla možná překvapí fotografie, na které před hostincem U zeleného stromu nastupuje první herecký soubor do maringotky. Herci tehdy odjížděli hrát do Skalice. Do zájezdové oblasti spadalo ve 40. letech kolem třiceti míst, a tam všude se ta zvěčnělá maringotka, tažená snad traktorem nebo nákladním automobilem, objevovala.

Budete v odhalování zajímavostí z historie pokračovat?

Celý rok budou na webu divadla vycházet texty, které připomenou historii divadla. Aktuální výstava je jen malá sonda, divadelním žargonem řečeno - první dějství.  

Pod titulem „Třičtvrtě století“ budeme na webu Slováckého divadla po celou sezónu přinášet perličky z historie Slováckého divadla, které letos slaví 75 let od svého založení.