O čem bude Vojnarka

V půlce června potěší milovníky české klasiky režisér Igor Stránský. Ten totiž na slovácká divadelní prkna pomalu přenáší hru Aloise Jiráska Vojnarka.

Premiéra je plánována na sobotu 18. června. Na co se těšit?

České realistické drama Aloise Jiráska Vojnarka vypráví příběh o Antonínu, jež se dal z trucu na vojnu, protože jeho vyvolenou Madlenu provdali za bohatšího Vojnara. Po návratu však Antonín zjišťuje, že se z Madleny stala vdova. Nastoupí k ní jako velmi schopný čeledín, navíc se láskyplně stará i o jejího malého synka. Hluboko a na dlouho ukrytá láska mezi oběma stále ještě mladými lidmi brzy znovu vytryskne. Bohužel jen na chvíli. Antonínovo válkou zmrzačené srdce není schopno dospělé lásky a jeho i Madlenino štěstí pomine tak rychle, jako nastalo. Osud je nakonec oba podělí tím, před čím nelze uniknout.

"Na hře Vojnarka mě zvlášť těší dvě věci: bohatost situací a charakterů a potom, jak se vzpírá zjednodušení, těžko ji zastřešit jedním či dvěma tématy. Pro mě je nakonec o skutečné komplikovanosti života, v němž při nejlepší snaze nedostaneme, co chceme, a který nás staví do nečekaných a v jistém smyslu krutě absurdních situací, kdy nezbývá než se obrátit i proti tomu nejcennějšímu ve vlastním životě - ať už milovanému muži nebo vlastnímu dítěti," prozrazuje o novince dramaturgyně Markéta Špetíková, která s režisérem Stránským spolupracovala i při jeho zatím poslední režii. Tou byl Shakespearův Macbeth s premiérou v březnu loňského roku. 

„Zajímavostí je, že Vojnarku napsal Jirásek podle skutečného příběhu Heleny Benešové, avšak jeho průběh byl trochu odlišný od hry,“ uzavírá Špetíková a připomíná, že režisér Igor Stránský má k dílu Aloise Jiráska blízko - v listopadu 2013 nastudoval s herci jeho slavnou Lucernu.