Vojnarku čekají poslední čtyři reprízy

Dramatickou prvotinu Aloise Jiráska Vojnarka čekají na jevišti Slováckého divadla poslední čtyři reprízy. "Diváci teď mají poslední šanci hru vidět. V březnu a dubnu jsou v plánu čtyři reprízy a vstupenky jsou kromě 6. března, kdy inscenace oslaví 30. reprízu, k dispozici. Derniéra Vojnarky proběhne 10. dubna," uvedl tiskový mluvčí divadla a herec Josef Kubáník.

O čem hra vypráví? "Na statek Madleny, vdovy po starém Vojnarovi, jehož si Madlena vzala po vůli svých rodičů, se jako nový pacholek dostává její první láska Antonín, dokončiv právě vojenskou službu. Skrze střet odpovědnosti a tužeb tiše nešťastné Vojnarky, milovaného Antonína, bratra zemřelého Vojnara Jakuba i dalších postav vytvořil Jirásek drama nejpoctivějších kvalit," popsala příběh dramaturgyně Markéta Špetíková.

Známou tragédii z roku 1889 ve Slováckém divadle nastudoval režisér a dlouholetý ředitel divadla Igor Stránský.

Premiéra se uskutečnila 18. června 2016 a inscenace následující rok zvítězila v divácké anketě Slovácký Oskar.

Představitelkám titulní role Madleny Pavlíně Hejcmanové a Kamile Zetelové hra vynesla ve stejné anketě cenu za nejzajímavější herecký výkon a druhé jmenované cenu odborné poroty Největší z pierotů.

"Vojnarku vnímám jako další kamínek do mozaiky českého kritického realismu v dramatické tvorbě. Patří sem Maryša, Naši furianti, nyní i Vojnarka a snad se ještě někdy potkám s Její pastorkyňou. Českou klasiku prostě miluji," uvedl režisér Igor Stránský, který na jeviště Slováckého divadla přivedl v roce 2013 i další klasiku Aloise Jiráska, Lucernu. 

Rozhovor s Igorem Stránským si můžete přečíst zde.

Vstupenky si můžete rezervovat přímo tady.